خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حامی بهادری، شهروند بهائی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حامی بهادری، شهروند بهائی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حامی بهادری، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین، امروز شنبه بیستم خرداد در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه بیستم خرداد ۱۴۰۲، دومین جلسه دادگاه حامی بهادری، شهروند بهائی برگزار شد.

یک منبع مطلع با بیان اینکه “این جلسه دادگاه در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد”، به هرانا گفت: “به وکیل وی، نیم ساعت پس از شروع دادگاه اجاره ورود داده شد و قاضی صلواتی اکثر دفاعیات آقای بهادری را «دروغ» عنوان کرد. داخل لپتاپ و گوشی این شهروند هم هیچ ادله‌ ای از اتهامات مطروحه پیدا نشده اما لوازم او به دستور دادستان مصادره شده است. در انتهای جلسه نیز با آزادی موقت وی مخالفت شد”.

همزمان یک منبع نزدیک به خانواده بهادری به هرانا گفت: “دستور بازداشت این شهروند در تاریخ چهاردهم شهریور سال گذشته صادر شده بود اما چون بازداشت وی اواخر مهر و پس از شروع اعتراضات سراسری در ایران صورت گرفت، قاضی سعی دارد بخشی از اتهامات انتسابی علیه آقای بهادری را به اعتراضات سراسری مرتبط کند.”

حامی بهادری شهروند بهائی بیست و شش ساله، در تاریخ سی مهر ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

در تاریخ چهاردهم اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای بهادری، بدون حضور وکیل در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. آقای بهادری از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و فعالیت تبلیغی به نفع دیانت بهائی” به دفاع از خود پرداخت. در انتهای این جلسه، با صدور و تعیین وثیقه برای آزادی موقت وی مخالفت شد.

وی چندی پیش با نگارش نامه ای، نسبت به برخوردهای قضائی صورت گرفته و نقض حقوق شهروندی خود که به مثابه اقلیت دینی بودن از وی سلب شده، اعتراض کرد.

این شهروند بهائی حدود سه ماه پس از بازداشت به زندان تهران بزرگ و در فروردین امسال به همراه شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی، بدون اطلاع قبلی از زندان تهران بزرگ به زندان اوین منتقل شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید