خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بهراد علی کناری آزاد شد

اعتراضات سراسری؛ بهراد علی کناری آزاد شد

خبرگزاری هرانا – بهراد علی کناری، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در پرونده موسوم به “قتل بسیجی روح الله عجمیان”، آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهراد علی کناری، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در پرونده موسوم به “قتل بسیجی روح الله عجمیان” از ندامتگاه مرکزی کرج آزاد شد.

کماکان جزییات آزادی آقای علی کناری مشخص نیست؛ اما محتمل است آزادی وی به دنبال صدور بخشنامه «عفو» صورت پذیرفته باشد.

دیوان عالی کشور در دی ماه ۱۴۰۱، حکم حبس و نفی بلد صادر شده برای بهراد علی کناری و ده متهم دیگر در پرونده موسوم به “قتل بسیجی روح الله عجمیان” را نقض و پرونده آنها را جهت رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع داد.

قوه قضاییه در گزارشات اولیه تعداد متهمین این پرونده را یازده نفر اعلام کرده بود. در روز اول دادگاه، خبرگزاری میزان (وابسته به قوه قضاییه) نام پانزده نفر را به عنوان متهمین این پرونده مطرح کرد. در جلسه سوم، یک شهروند دیگر به نام حسین محمدی نیز تحت عنوان متهم این پرونده در دادگاه حاضر شد تا مجموع متهمان به شانزده تن برسد. نهایتا قوه قضاییه از صدور حکم، برای شانزده نفر مرتبط با این پرونده از جمله پنج حکم اعدام خبر داد.

گفتنی است، حکم اعدام دو تن از متهمان این پرونده به نام های مهدی کرمی و سید محمد حسینی پس از تایید در دیوان عالی کشور، مورخ هفدهم دی ماه ۱۴۰۱ به اجرا درآمد.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو موردی و معیاری هزاران زندانی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی با تعیین شروطی مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت. جزییات تکمیلی در مورد آمار کلی افرادی که با اعمال این دستورالعمل آزاد می شوند، تا کنون توسط نهادهای متولی اطلاع رسانی نشده است.

گزارش جمع بندی اولیه هرانا از روند آزادسازی زندانیان تا صد و پنجاه و هفتمین روز از اعتراضات را از طریق این لینک دنبال کنید.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید