خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  طاهره بجروانی از زندان اوین آزاد شد

طاهره بجروانی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۷ اسفند ماه، طاهره بجروانی، همسر یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، از زندان اوین آزاد شد. وی اخیرا با حکم دادگاه انقلاب شهریار به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، طاهره بجروانی از زندان اوین آزاد شد.

کماکان جزییات آزادی خانم بجروانی مشخص نیست؛ اما محتمل است آزادی وی به دنبال صدور بخشنامه «عفو» صورت پذیرفته باشد.

طاهره بجروانی همسر علی فتوحی کوهساره، از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، اخیرا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به ریاست قاضی اسماعیل برجسته، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

خانم بجروانی در تاریخ ۳۰ آذرماه امسال توسط نیروهای امنیتی در محل کارش واقع در شهرقدس تهران بازداشت و سپس به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

وی نهایتا با پایان مراحل بازجویی و پس از گذشت بیش از ۳۳ روز از زمان دستگیری، به بند زنان این زندان انتقال داده شد.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو موردی و معیاری هزاران زندانی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی با تعیین شروطی مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت. جزییات تکمیلی در مورد آمار کلی افرادی که با اعمال این دستورالعمل آزاد می شوند، تا کنون توسط نهادهای متولی اطلاع رسانی نشده است.

گزارش جمع بندی اولیه هرانا از روند آزادسازی زندانیان تا صد و پنجاه و هفتمین روز از اعتراضات را از طریق این لینک دنبال کنید.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید