خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  صد و پنجاه و هفت روز با اعتراضات؛ جمع بندی اولیه از روند آزادسازی زندانیان

صد و پنجاه و هفت روز با اعتراضات؛ جمع بندی اولیه از روند آزادسازی زندانیان

خبرگزاری هرانا – اکنون صد و پنجاه و هفت روز از شروع اعتراضات سراسری در ایران با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” می گذرد. گزارش پیش رو به جمع بندی از سیر تحولات، ارائه آمار و همینطور بررسی روند آزادسازی زندانیان که تحت دو مورد عفو موردی و معیاری تا آخر بهمن ماه در جریان بوده است می پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در صد و پنجاه و هفت روز گذشته شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات متعدد خیابانی بود.

این اعتراضات در هفته های اخیر به دلایل متعددی از جمله سرکوب نهادهای امنیتی با کاهش حضور خیابانی در داخل کشور همراه شد اما به اشکال مختلف از جمله کنش های فردی و جمعی اعتراضات ادامه دارد.

در مجموع ۱۵۷ روز گذشته مجموعا ۱۶۵ شهر ایران شامل تمام استانهای کشور و ۱۴۴ دانشگاه کشور، صحنه دست کم ۱۲۸۰ مورد تجمع و اعتراض بود.

اعتصابات گسترده اصناف، همراهی اعتراضی هنرمندان و چهره های مردمی دیگر بخش این اعتراضات بود.

بر اساس ۲۸۸ گزارش گردآوری شده از بازداشت های جمعی حاصل گفتار مسئولین و همینطور گزارشات مردمی تخمین زده میشود دست کم ۱۹۷۶۳ نفر در خلال این اعتراضات بازداشت شده اند.

از مجموع عدد مورد اشاره هویت ۵۲۰۹ نفر تاکنون توسط هرانا احراز شده است.

از مجموع افرادی که هویت آنها احراز شده است تعداد ۴۰۵۷ تن مرد، ۹۷۱ تن زن و ۱۳۱ کودک پسر و ۴۸ کودک دختر بوده اند.

از مجموع افراد احراز هویت شده تعداد ۳۶۳۵ شهروند عادی، ۱۹۲ فعال مدنی، ۱۸۱ کودک و نوجوان، ۸۲ روزنامه نگار، ۵۵ فعال سیاسی، ۴۲ وکیل یا حقوقدان، ۴۱ فعال صنفی، ۴۰ ورزشکار، ۳۶ فعال کارگری، ۳۲ بازیگر سینما و تئاتر، ۲۷ فرد فعال در عرصه موسیقی، ۲۷ نویسنده یا مترجم، ۲۴ بلاگر یا اینفلوئنسر، ۲۴ فعال حقوق زنان، ۲۳ شهروند بهایی، ۱۰ پژوهشگر یا استاد دانشگاه، ۷ شاعر، ۶ شهروند خارجی و ۲ شهروند یهودی به همراه ۷۲۳ دانشجو هستند.

گزارشات دریافتی تعداد کشته شدگان را ۵۳۰ تن نشان می دهد هرانا از این تعداد ۲۷۱ مورد را مستقلا تایید کرده است، سایر موارد کماکان در مرحله بررسی هستند.

از تعداد کل کشته های در دست بررسی ۷۱ نفر آنان کودکان و نوجوانان هستند. تعداد ۴۱۱ تن مرد و ۴۸ تن  نیز سایر جنسیت ها گزارش شده است.

میانگین سن کشته شدگان بر اساس بررسی سن ۳۳۶ مورد مشخص شده حدودا ۲۶ سال بوده است.

علاوه بر معترضان جان باخته دست کم ۷۰ تن از نیروهای انتظامی، امنیتی یا شبه نظامی وابسته به حکومت نیز کشته شدند.

در طی اعتراضات دست کم ۲۵ بار حکم اعدام برای معترضان صادر شد که از این تعداد ۴ مورد به اجرا گذاشته شد. ۱۳ مورد در دادگاه اولیه صادر شده و کماکان در انتظار اعلام نظر دیوان عالی کشور هستند. ۶ مورد توسط دیوان عالی کشور نقض و برای بررسی مجدد تعیین شعبه شده اند. ۲ مورد نیز که پیش تر اعلام شده بود قطعی شده اند در حال بررسی دیوان عالی کشور برای اعلام نظر در مورد امکان بررسی مجدد هستند.

در روزهای اخیر به خصوص بعد از ۲۰ بهمن ماه، با اعلام دو مورد عفو معیاری و موردی روند آزادسازی زندانیان سیاسی آغاز شد.

در روند عفوهای معیاری، بازداشت شدگان اعتراضات اخیر و در روند عفوهای موردی، محکومان یا بازداشت شدگان پیش از اعتراضات، بصورت مستمر آزاد شدند.

حکومت ایران اظهارات ضد و نقیضی در خصوص تعداد آزادشدگان ارائه کرده است. در مجموع ۱۲ اظهار نظر ثبت شده از مسئولان مختلف جمعا ۶۱۶۹ زندانی مشمول عفو، کاهش مجازات و آزادی شده اند.

مشخص نیست از تعداد افرادی که شامل این عفو شده اند چه میزان مربوط به بازداشت شدگان اعتراضات اخیر هستند. عفو مورد اشاره زندانیان غیرسیاسی را نیز در برمیگیرد.

همچنین معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با آخرین وضعیت پرونده های انضباطی دانشجویان گفت: “۷۵ درصد از ۳۳۰ پرونده انضباطی دانشجویان براساس تصمیم ریاست دانشگاه و به مناسبت «دهه فجر» با اخذ تعهد بسته می شود. اما یک سری پرونده احکام قطعی گرفته اند و به صحن شورا ۶۰ پرونده وارد شده است که از این میان ۴۰ پرونده حکم قطعی گرفته اند.”

در بین آزادشدگان افرادی قرار دارند که شناخته شده بودند، ترتیب آزادی و شرایط آزادی یا مرخصی های بسیاری از آنان روشن نیست. با اینحال اسامی مورد اشاره جهت تنویر افکار عمومی در ادامه می آید.

از تاریخ ۲۰ تا ۲۱ بهمن ماه؛ تعدادی از شهروندان بازداشتی و زندانیان شناخته شده از جممله صهبا فرنوش، نوشین جعفری، هاله غلامی، افسانه امامی، حمید ناصری و سعید ناصری از زندان اوین، روزبه پیری فعال ترک (آذربایجانی) از زندان تبریز، محمد غلام زاده از زندان تهران بزرگ، حسین محمدی یزدی و مهدی مقدری از زندان دستگرد اصفهان، ندا محسنی از زندان دولت آباد اصفهان، یوسف مرادی از زندان ازبرم لاهیجان و رضا کشوری از ندامتگاه مرکزی کرج آزاد شدند.

همچنین در این بازه زمانی، سارا ثابت راسخ در اصفهان، نبیل موفقی در ساری، مینا افشاری و مهشید زاهدپسند از زندان قرچک ورامین و فرهاد میثمی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند.

بعلاوه از تاریخ ۲۱ تا ۲۲ بهمن ماه؛ شاپور احسانی راد، خسرو صادقی بروجنی، ژیلا کرم زاده مکوندی،  فردین ندافیان قمصری، زمان فدایی از زندان اوین، آرشام (محمود) رضایی، موسی نژاد فرکوش، آرش گنجی و پوریا مضروب از زندان رجایی شهر کرج، احمد تقوی از زندان ابهر، وجیهه پری زنگنه و حسین نصیری در اصفهان، زهرا محمدی در سنندج، وحید باقری در زندان تهران بزرگ، خالد پیرزاده از زندان شیبان اهواز و هادی امیرمحسنی آزاد شدند.

همزمان مهدی دارینی، شهرام نجف تومرائی، امیرعباس آذرم وند و فریبا عادلخواه از زندان اوین، عادل گرجی، حسین کیهانی، میثم محمدی، محمود علی نقی، مهدی ساور اولیا، کاوه دارالشفا و یاشار دارالشفا از زندان رجایی شهر کرج، فهیمه سلطانی در اصفهان آزاد شدند.

از تاریخ ۲۲ تا ۲۳ بهمن ماه؛ محمدرضا مرادی از زندان تهران بزرگ، امیرمهدی خادم و ناصر همتی از زندان دستگرد اصفهان، با اعمال بخشنامه «عفو و کاهش مجازات عمومی» آزاد شدند.

در این زمان، نصرالله لشنی از زندان رجایی شهر کرج، فریبا افشار و المیرا رحمانی از زندان دولت آباد اصفهان، نیلوفر میرزایی بافتی از زندان اوین، زهرا کشککی در تهران و همچنین سه نوجوان به نام های بسم الله براهویی، اسماعیل سرگلزایی و ابراهیم سرگلزایی از کانون اصلاح و تربیت زاهدان آزاد شدند.

در ادامه آزادی زندانیان در اواخر ماه گذشته، از تاریخ ۲۳ تا ۲۴ بهمن ماه؛ مصطفی عبدی، کاظم علی نژاد بارائلو و فرشاد احمدی از زندان اوین، خدیجه مهدی پور از زندان ایلام، مهسا محمدی از زندان اصفهان، توحید قریشی، اسماعیل گرامی، فعال کارگری، مجتبی توکل، شهروز رمضان افشار، مهدی عباس پور، زرتشت احمدی راغب، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند.

همزمان سهیلا اوجاقی از زندان قرچک ورامین، اکبر نعیمی، محمد رسول اف، فروغ تقی پور، مریم محمدی و اسرین درکاله از زندان اوین آزاد شدند.

بعلاوه از تاریخ ۲۴ تا ۲۵ بهمن ماه؛ اکبر فراجی (فراجیم)، الوار قلی وند و مهناز طراح از زندان اوین، مرتضی قادری با نام مستعار مرتضی هیتمن و احد برزگر از زندان رجایی شهر کرج و همچنین مسعود کردپور از زندان بوکان آزاد شدند.

در همین زمان حسین طیوری، اشکان عمرجویی، پویا مظلومی و رامین پورامین از زندان تهران بزرگ آزاد شدند.

از تاریخ ۲۵ تا ۲۶ بهمن ماه نیز، نازنین محمدنژاد و بهاره سلیمانی از زندان اوین، سهیل یداللهی از زندان بجنورد، رضا محمدحسینی، رضا خندان مهابادی، پیمان پورداد، محمد ترکمانی از زندان رجایی شهر کرج، اکبر آزادی فر (چریکی) در کوهدشت آزاد شدند.

همزمان مژگان ایلانلو و مهرنوش زارعی هنزکی از زندان اوین، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی از زندان کچویی کرج، سعید اله وردی از زندان عادل آباد شیراز و بنیامین مقدسی در تهران آزاد شدند.

از تاریخ ۲۶ تا ۲۷ بهمن ماه؛ علی اصغرحسنی راد از زندان اوین، سکینه پروانه از زندان وکیل آباد مشهد، عبدالله ایتوک از زندان بهبهان آزاد شدند

همچنین در این زمان، احمد رئیسی، یاسین جمالی و علیرضا حاتمی از زندان اوین، آیت عارفی نیا از زندان ایلام و مصعب سدیجی (نوجوان ۱۶ ساله) نیز آزاد شدند.

از تاریخ ۲۷ تا ۲۸ بهمن ماه نیز آستیاژ حقیقی، امیرمحمد احمدی، سهیل جهانگیری، سعید فتحی و کمال جعفری یزدی، از زندان های قرچک ورامین، دستگرد اصفهان وکیل آباد مشهد آزاد شدند.

همچنین در تاریخ ۳۰ بهمن ماه، یاسر نیایش از زندان بهبهان، آرمین شریفی راد از ندامتگاه مرکزی کرج و کسری بنی عامریان از زندان رجایی شهر کرج آزاد شدند.

در تاریخ ۱ اسفند ماه نیز سیامک هنرور از زندان عادل آباد شیراز، محمد ایران نژاد از زندان رجایی شهر کرج و همچنین مظاهر حیدری از زندان شهرکرد، آزاد شدند.

به دنبال صدور بخشنامه مورد اشاره، برخی از زندانیان مشمول این بخشنامه، برای برخورداری از «عفو» و یا اعمال تخفیف در مجازات آنها، وادار به امضای «اقرارنامه ندامت» شدند. این امر اعتراض حقوقدانان را در پی داشت زیرا برخی از آزادشدگان در مرحله پیش از دادرسی بودند و امضای چنین تعهدی به مثابه اقرار به ارتکاب جرم تلقی می شد.

در این نامه از فعالیت های پیش از بازداشت زندانی تحت عنوان «اعمال ارتکابی از روی جو زدگی، اغفال و هیجانات روانی حاکم بر فضای مجازی» یاد شده است و از زندانی خواسته شده تا ضمن ابراز «ندامت و پشیمانی»، متعهد شود پس از آزادی یا تخفیف مجازات، از تکرار انجام فعالیت های مربوطه امتناع ورزد. تصویری از نامه مورد اشاره در پی می آید:

تصویری از «اقرارنامه» زندانیان (پیش از امضا و ارسال به دادگاه انقلاب تهران)

بسیاری از زندانیان آزاد شده حاضر به امضای این تعهدنامه نشدند و حتی برخی گفتند تقاضایی برای عفو نداشته اند.

مختومه شدن پرونده شهروندان آزاد شده با تودیع قرار

در پی صدور بخشنامه قوه قضاییه، پرونده برخی از شهروندان بازداشتی که پیشتر با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد بودند، مختومه اعلام شد.

از این میان میتوان به مختومه شدن پرونده افرادی چون میلاد علوی، روزنامه‌ نگار، الهام صیرفی و امیر شیبانی زاوه، زینب موسوی کمدین ایرانی و خالق شخصیت «امپراطور کوزکو»، هادی سپهری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، مجتبی اسماعیلی (نیما) از اعضای جمعیت امام علی، فائزه عبدی پور و انیس محمدی، اشاره کرد.

رهایی پیش از موعد از پابندهای الکترونیکی

در پی اعلام دو مورد عفو معیاری و موردی توسط قوه قضاییه، برخی از زندانیانی که پیشتر تحت نظارت پابند الکترونیکی از زندان آزاد شده و با محدودیت تردد در حال تحمل دوران محکومیت خود بودند، پیش از موعد از پابندهای خود رهایی یافتند.

سروش آگاهی، پیمان معنوی، پروان معنوی، جمیله پاکرو، الهام سلمانزاده، ندا شبانی، پیام شبانی، کیانوش سلمانزاده شهروندان بهائی ساکن شهرهای اندیشه و کرج، از جمله این افراد هستند.

اطلاع رسانی مسئولان و مقامات قضایی

رئیس کل دادگستری استان کرمان از آزادی حدود هزار و ۵۰۰ زندانی به طور کامل در این استان به دنبال صدور بخشنامه «عفو و کاهش مجازات عمومی» خبر داد. ابراهیم حمیدی با بیان اینکه “حدود ۲ هزار زندانی شامل تخفیف مجازات قرار میگیرند”، مدعی شد که عده زیادی از زندانیان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ نیز شامل این بخشنامه قرار گرفتند.

همزمان دادستان عمومی و انقلاب گچساران اظهار داشت: “۱۰۶ تن از محکومان و متهمان مشمول این بخشنامه از زندان دوگنبدان آزاد شده اند”.

محمد صدرا ادیبان مدعی شد: “۶۰ نفر دیگر از محکومان و متهمان نیز مشمول تخفیف مجازات قرار گرفتند.”

افزون بر این، مدیر زندان تهران بزرگ در این خصوص اعلام کرد: “تا تاریخ ۲۲ بهمن ماه، ۳۹۵ نفر از متهمین و محکومین از زندان تهران بزرگ آزاد شده اند و بقیه تقاضاها نیز در مراجع قضایی در دست بررسی است.”

بعلاوه معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با آخرین وضعیت پرونده های انضباطی دانشجویان گفت: “۷۵ درصد از ۳۳۰ پرونده انضباطی دانشجویان براساس تصمیم ریاست دانشگاه و به مناسبت «دهه فجر» با اخذ تعهد بسته می شود. اما یک سری پرونده احکام قطعی گرفته اند و به صحن شورا ۶۰ پرونده وارد شده است که از این میان ۴۰ پرونده حکم قطعی گرفته اند.”

همچنین رئیس کل دادگستری استان بوشهر از آزادی کامل ۳۹۹ نفر و تخفیف در مجازات ۳۰۰ نفر دیگر از محکومین و متهمین زندانی در این استان خبر داد.

مهدی مهرانگیز در این رابطه مدعی شد: جوانانی که در جریان اعتراضات سراسری اخیر، مرتکب “قتل و یا آسیب” نشده اند قبل از صدور حکم مورد “عفو” قرار گرفته و “سابقه کیفری برای آنها لحاظ نمی شود”.

افزون بر این، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از آزادی ۴۴۱ زندانی در این استان خبر داد و گفت: “پس از انجام بررسی ها، تعداد زندانیان بیشتری از زندان های کرمانشاه آزاد خواهند شد”.

بعلاوه رئیس کل دادگستری استان اصفهان از آزادی ۹۸۶ نفر از محکومین و متهمین زندانی در این استان به دنبال صدور بخشنامه «عفو و کاهش مجازات عمومی» خبر داد.

همچنین رییس کل دادگستری گلستان از آزادی ۲۳۴ تن از شهروندان معترض در این استان خبر داد و گفت: “۴۳۵ محکوم و ۸۰ متهم مشمول عفو شدند که ۲۳۴ نفر تاکنون از زندان آزاد شدند.”

در ادامه یاسر امجدی، مدیرکل زندان‌ های استان اردبیل در تاریخ ۲۴ بهمن ماه، از آزادی ۱۸۴ نفر از زندانیان این استان خبر داد و افزود: “۹۵ نفر تخفیف مجازات و ۵۷ نفر مشمول اعطای مرخصی پایان محکومیت منجر به آزادی شدند و این امر همچنان تداوم داشته و انتظار می رود تا پایان بهمن ماه تعداد مشمولین این بخشنامه افزایش یابد.”

افزون بر این، صیاد عبدی، رئیس دادگستری شهرستان پاکدشت با بیان اینکه ۴۰۰ نفر زندانی در این شهر با اعلام عفو عمومی آزاد شدند، اعلام کرد: بیشتر زندانیان مرد بودند و تعداد ۲۰ نفر زندانی اعتراضات اخیر بودند.

علاوه بر این، حامد صادقی سطری، دادستان سنقروکلیایی از “آزادی ۲۲ زندانی سنقروکلیایی در راستای اجرای بخشنامه عفو رهبری” خبر داد.

در ادامه، بایرام شهبازی، رئیس زندان شهرستان مهاباد گفت: “۲۰۰ نفر از زندانیان مهاباد مشمول این عفو قرار گرفتند و ۱۶۰ نفر نیز مشمول تخفیف مجازات شدند.”

همچنین سیدحسین حسینی، رئیس کل دادگستری استان کردستان اظهار کرد: “پیرو عفو رهبری، ۷۰۱ نفر از زندانیان استان مشمول این عفو قرار گرفتند که از این تعداد ۲۵۲ نفر از جمله متهمان و محکومان حوادث اخیر از زندان‌ های استان کردستان آزاد و ۴۴۹ نفر نیز مشمول تخفیف مجازات شدند.”

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی نیر در این رابطه اظهار داشت: “۹۹ و نیم درصد محکومان اعتراضات اخیر در استان مشمول عفو رهبری شدند.”

وی در ادامه افزود: “چون برای این افراد حکم قطعی صادر نشده است سابقه کیفری نیز اعمال نمی‌شود.”

هرانا پیش تر در گزارش مفصلی به بررسی زوایای مختلف این اعتراضات و جزییات متعدد با ارائه نمودار و تحلیل پرداخته بود. برای مشاهده این گزارش اینجا یا بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

کلیک کنید

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید