خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  آزادی معترضان؛ یوسف مرادی و محمد غلام زاده آزاد شدند

آزادی معترضان؛ یوسف مرادی و محمد غلام زاده آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۲۱ بهمن و روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه، یوسف مرادی و محمد غلام زاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از زندان های ازبرم لاهیجان و تهران بزرگ آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یوسف مرادی و محمد غلام زاده آزاد شدند.

کماکان جزییات آزادی پیش از موعد این دو شهروند مشخص نیست. اما محتمل است آزادی آقایان غلام زاده و مرادی به دنبال صدور بخشنامه «عفو» بازداشت شدگان اعتراضات سراسری (بازداشت شدگان حدفاصل ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱ تا ۱۶ بهمن ۱۴۰۱) صورت پذیرفته باشد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای مرادی در تاریخ ۲۸ دی ماه، در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد و وی از بابت اتهامات “توهین به رهبری”، “تشکیل تیم خرابکارانه با هدف بهم زدن امنیت کشور”، “آتش زدن منازل پاسداران و پایگاه بسیج با کوکتل مولوتوف به قصد مقابله با نظام”، “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی” و “ساخت عمده مواد آتش زا” به دفاع از خود پرداخته بود.

یوسف مرادی روز شنبه ۲۶ آذرماه ۱۴۰۱، در منزل شخصی اش در رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان ازبرم لاهیجان منتقل شد.

محمد غلام زاده، دانشجوی دکتری جامعه شناسی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در تاریخ دوم مهر ماه، بازداشت و چندی بعد به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۴ سال حبس محکوم شد.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو موردی و معیاری هزاران زندانی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی با تعیین شروطی مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت. جزییات تکمیلی  در مورد آمار کلی افرادی که با اعمال این دستورالعمل آزاد می شوند، تا کنون توسط نهادهای متولی اطلاع رسانی نشده است.

 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید