خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  شش زندانی سیاسی زن از زندان اوین آزاد شدند

شش زندانی سیاسی زن از زندان اوین آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – فریبا اسدی، شهره حسینی، گلاره عباسی، زهرا صفایی، پرستو معینی و عالیه مطلب زاده از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فریبا اسدی، شهره حسینی، گلاره عباسی، زهرا صفایی، پرستو معینی و عالیه مطلب زاده از زندان اوین آزاد شدند.

کماکان جزییات آزادی پیش از موعد این زندانیان مشخص نیست. اما محتمل است آزادی این افراد به دنبال صدور بخشنامه «عفو» صورت پذیرفته باشد.

گلاره عباسی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهام اجتماع و تبانی، به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد.

شهره حسینی از بهمن ماه سال گذشته در حال تحمل دوران محکومیت ۲ سال و ۷ ماه خود در زندان اوین بود.

زهرا صفایی و دختر وی پرستو معینی در تاریخ ۵ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. این دو شهروند اواخر فروردین ۹۹ با پایان بازجویی‌ها از زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند. خانم صفایی در تاریخ ۸ تیرماه با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد و در تاریخ ۵ مردادماه پس از حضور در دادسرای اوین با افزایش ۱۰ برابری میزان وثیقه (سه میلیارد تومان) مواجه شده و در نتیجه بازداشت و روز دوشنبه ۶ مرداد به زندان قرچک ورامین منتقل شد. پرستو معینی و زهرا صفایی سرانجام در بهمن ۹۹، توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدمهدی شهمیرزادی هر یک از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. زهرا صفایی علاوه بر این به اتهام توهین به رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. محکومیت خانم صفایی در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شده و محکومیت پرستو معینی با تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه زندان تقلیل یافت.

پرستو معینی و زهرا صفایی در دوران محکومیت نیز با گشایش پرونده مواجه شدند.

فریبا اسدی به همراه سه هم پرونده ای خود در بهمن ماه سال ۹۹ از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه های مخالف نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی مورخ ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب شهریار از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم و مدتی پس از بازداشت با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او نهایتا در تاریخ ۱۳ دی ۱۴۰۰، در منزل شخصی خود واقع در تهران بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم اسدی در دوران حبس با گشایش دو پرونده جدید علیه خود مواجه شد که در این دو پرونده توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۴ سال حبس تعلیقی و ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.

عالیه مطلب زاده در سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی سید احمد زرگر عینا تایید شد. در دادنامه صادره، مصداق اتهامات مطروحه علیه خانم مطلب زاده، «راه اندازی و شرکت در کارگاه های توانمندسازی زنان در خارج از کشور (گرجستان)» عنوان شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است. وی نهایتا در تاریخ ۲۰ مهر ۹۹، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد و دیماه سال گذشته به زندان قرچک ورامین تبعید شد.

در تیرماه امسال یک منبع نزدیک به خانواده خانم مطلب زاده در خصوص پرونده ای که در دوران حبس برای خانم مطلب زاده گشوده شده به هرانا گفته بود: «این پرونده در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو بخش قلعه نو شهرری از بابت اتهام غیبت در دوران مرخصی در حال رسیدگی است

همچنین در مهر ماه سال جاری، عالیه مطلب زاده به همراه سیزده تن از زندانیان بند زنان زندان اوین، با گشایش پرونده جدیدی در پی شکایت اداره کل زندان های استان تهران به بهانه امتناع از استفاده از دستبند در زمان اعزام به مراجع قضایی مواجه شده اند. “اخلال در نظم آسایش عمومی، اجتماع و تبانی علیه نظام، توهین به مقامات و تمرد نسبت به مامورین زندان” اتهامات مطروحه علیه آنان عنوان شده بود.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو موردی و معیاری هزاران زندانی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی با تعیین شروطی مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت. جزییات تکمیلی در مورد آمار کلی افرادی که با اعمال این دستورالعمل آزاد می شوند، تا کنون توسط نهادهای متولی اطلاع رسانی نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید