خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  انتقال مصطفی نیلی، محمد خانی و سهیل عربی به بند عمومی زندان رجایی شهر کرج

انتقال مصطفی نیلی، محمد خانی و سهیل عربی به بند عمومی زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۱۶ بهمن، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، محمد خانی، مترجم و پژوهشگر و سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق از بند قرنطینه زندان رجایی شهر کرج به بند عمومی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، مصطفی نیلی، محمد خانی و سهیل عربی، به بند عمومی زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند.

فاطمه نیلی، خواهر مصطفی نیلی در این خصوص اظهار داشت: “بالاخره ساعت ۳ عصر امروز ۱۶ بهمن، برادرم مصطفی نیلی بعد از ۵ روز بلاتکلیفی به همراه آقایان سهیل عربی و محمد خانی از قرنطینه زندان رجایی شهر کرج به اندرزگاه ۹ و بند امنیتی منتقل شدند و هنوز وضعیتشان مشخص نشده است.”

آقای نیلی و آقای عربی پیشتر در شامگاه روز چهارشنبه دوازدهم بهمن ماه، از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند.

 سهیل عربی، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه و مصطفی نیلی در تاریخ ۱۶ آبان ماه، به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

فاطمه نیلی، خواهر مصطفی نیلی، وکیل دادگستری پیشتر در رابطه با اجرای حکم حبس برادر خود اظهار داشت: «مطلع شدیم از تاریخ ۲۰ آذرماه، حکم پرونده دادخواهان سلامت برای مصطفی نیلی به اجرا درآمده و همزمان در همان روز، برای پرونده جدید ۶۰۰ میلیون قرار وثیقه صادر شده است. او هم‌ اکنون ملزم به گذراندن ۴ سال حبس می‌ باشد.»

آقای نیلی که پیشتر در با پرونده موسوم به «دادخواهان سلامت» به همراه جمعی از وکلا و فعالان مدنی بازداشت شده بود، اواخر بهار امسال توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهامات «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به چهار سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ ای و همچنین دو سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت، محکوم شد. حکم صادره عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رسیده بود.

در خصوص آقای خانی نیز گفتنی است، وی پیشتر در جریان آتش سوزی زندان اوین در پی شکایت سازمان زندان ها با گشایش پرونده جدیدی مواجه شده بود که قرار منع تعقیب وی، چندی پیش توسط شعبه ١ دادیاری دادسرای اوین صادر شد.

محمد خانی، مترجم و پژوهشگر در شب رخداد آتش سوزی در زندان اوین، توسط ماموران زندان مورد هدف شلیک گلوله جنگی قرار گرفت. وی سپس به بیمارستان منتقل و علیرغم عفونت و بدون تکمیل مراحل درمان مجددا به زندان بازگردانده شد. او از تاریخ ۱ تیرماه امسال، دوران محکومیت ۳ سال و ۶ ماه زندان حبس خود را در این زندان سپری میکند.

همچنین سهیل عربی زندانی زندانی عقیدتی و سیاسی سابق، پیش از این نیز بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید