خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  نازیلا معروفیان به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شد

نازیلا معروفیان به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شد

خبرگزاری هرانا – نازیلا معروفیان، خبرنگار توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس و سایر مجازات های تکمیلی محکوم شد. حکم حبس خانم معروفیان به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نازیلا معروفیان، خبرنگار به حبس و سایر مجازات های تکمیلی محکوم شد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری خانم معروفیان را از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مصاحبه ای با پدر مهسا امینی” به دو سال حبس، محکوم کرده است. این حکم به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمده است. همچنین دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی این شهروند را به ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی و پنج سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده است.

نازیلا معروفیان در تاریخ هشت آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال داده شد. او نهایتا به زندان قرچک ورامین منتقل و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

هرانا پیشتر در گزارشی به تداوم بازداشت شماری از روزنامه نگاران منجمله نازیلا معروفیان پرداخته بود.

 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید