خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ امیر شیبانی زاوه به بیش از ۸ سال حبس محکوم شد

اعتراضات سراسری؛ امیر شیبانی زاوه به بیش از ۸ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – امیر شیبانی زاوه، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در مشهد، توسط دادگاه انقلاب این شهر به تحمل هشت سال و شش ماه حبس محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی چهار سال و شش ماه حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیر شیبانی زاوه، به تحمل حبس محکوم شد.

براساس دادنامه ای که به دست این شهروند رسیده است، وی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس، از بابت اتهام “عضویت در گروه ها و دسته های ضد انقلاب” به سه سال حبس و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی” به چهار سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی چهار سال و شش ماه حبس در خصوص اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی برای وی قابل اجرا خواهد بود.

به گفته آقای شیبانی زاوه، “شرکت در فراخوان ها، انتشار تصاویر مهسا امینی و مزار نیکا شاکرمی در اینستاگرام و شرکت در مراسم ابوالفضل آدینه زاده از کشته شدگان اعتراضات سراسری در مشهد” از مصادیق اتهامات مطروحه، عنوان شده است.

آقای شیبانی زاوه در تاریخ ۱۱ آبان سال جاری در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و پس از حدود یک ماه با تودیع قرار آزاد شده بود.

جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند، روز دوشنبه ۱۹ دی ماه در شعبه ۷ دادگاه انقلاب مشهد برگزار شده بود.

به گفته آقای شیبانی زاوه، وی از حق دسترسی به وکیل تعیینی محروم بوده و بدون حضور وکیل در این جلسه دادگاه حاضر شده است.

وی پیش از این نیز بواسطه فعالیت های خود، سابقه محکومیت و تحمل حبس دارد.

 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید