خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی  >  گزارشی از تجمع اعتراضی شماری از شهروندان در شهرستان گالیکش

گزارشی از تجمع اعتراضی شماری از شهروندان در شهرستان گالیکش

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۱۶ دی ماه، شماری از شهروندان اهل سنت در شهرستان گالیکش واقع در استان گلستان برای سومین جمعه متوالی با در دست داشتن پلاکاردها و برگزاری تجمع اعتراضی خواستار بازگرداندن محمدحسین گرگیج، به امامت جمعه اهل سنت آزادشهر و شفافیت وضعیت مولوی نقشبندی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱، شماری از شهروندان شهرستان گالیکش در اعتراض به وضعیت محمدحسین گرگیج و عبدالغفار نقشبندی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز جاری این شهروندان نماز جمعه خود را به امامت مولوی گرگیج در مصلی اهل سنت گالیکش خوانده و با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار بازگرداندن محمدحسین گرگیج، به امامت جمعه اهل سنت آزادشهر شدند.

شهروندان معترض در این تجمع ضمن تاکید بر اینکه مانند برادران خود در زاهدان تمامی نماز جمعه های اهل سنت گلستان را تحریم خواهند کرد، گفتند: “فقط در گالیکش به امامت مولوی گرگیج نماز جمعه را خواهند خواند.”

در آذرماه ۱۴۰۰، محمدحسین گرگیج با حکم نماینده علی خامنه ای در استان گلستان، از امامت جمعه اهل سنت آزادشهر عزل شد. عزل این روحانی اهل سنت که با واکنش های بسیاری از جانب پیروان وی همراه بود، در پی ایراد سخنانی در خصوص مباحث دینی صورت گرفت. این در حالی است که امامان جمعه اهل سنت در ایران توسط رهبر جمهوری اسلامی یا نمایندگان وی، عزل و نصب نمیشوند.

همچنین عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت راسک طی یک تماس تلفنی از او خواسته شده بود که در تاریخ دوشنبه ۲۱ آذرماه، در دادگاه ویژه روحانیت در مشهد حاضر شود. بنابر اعتراض شهروندان اهل سنت بعد از مراجعه وی به این دادگاه اطلاعی از او در دسترس نیست.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید