خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ گزارشی از بازداشت ۴ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ گزارشی از بازداشت ۴ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، سه شهروند با اسامی علیرضا بیگ پور و مصطفی نوروزی در دهلران و رضا رضا زاده پراپری در تبریز، در ارتباط با اعتراضات سراسری اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین محمد پارسا قاسمی راد، دانشجوی دانشگاه تهران، علیرغم گذشت بیش از ۵۰ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان تهران بزرگ به سر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱، رضا رضا زاده پراپری، شهروند اهل تبریز، پس از احضار به دادسرای عمومی و‌ انقلاب این شهر، بازداشت شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «آقای رضا زاده پراپری رزیدنت ارتوپدی بیمارستان “شهدای تبریز” است. وی پس از بازداشت به زندان تبریز منتقل شده است؛ علیرغم مراجعات مکرر خانواده وی به نهادهای قضایی، مسئولان مربوطه با آزادی وی با قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی مخالفت می کنند.»

بنابر خبری دیگر، دو شهروند در ارتباط با اعتراضات سراسری در دهلران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

خبرگزاری کردپا، هویت این شهروندان را “علیرضا بیگ پور و مصطفی نوروزی، بازیکن سابق نفت مسجد سلیمان” عنوان کرده است.

بر اساس این گزارش، “بازداشت آقای نوروزی به دلیل عدم ارائه فیلم های دوربین مدار بسته مغازه اش به نیروهای امنیتی صورت گرفته است.”

همچنین شوراهای صنفی دانشجویان کشور از تداوم بازداشت و بلاتکلیفی یک شهروند بازداشتی خبر داد.

محمد پارسا قاسمی راد، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه تهران مرکز (واحد پونک) ورودی ۹۹، شامگاه ۲۷ مهر در اطراف منزل خود بازداشت و سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی علیرغم گذشت ۵۱ روز از زمان بازداشت، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان تهران بزرگ به سر میبرد.

تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید