خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت و آزادی؛ گزارشی از وضعیت ۷ شهروند در شهرهای مختلف

بازداشت و آزادی؛ گزارشی از وضعیت ۷ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – عارف گرگیج، ریحانه هادی‌پور و امیرعلی نجار شهروندان بازداشتی در شهرهای تهران و زاهدان کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. همچنین فرشید قربانپور، هیمن مام قادری، عادل کریمی آزاد شده و برای توماج موسی زاده نیز قرار وثیقه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، برای توماج موسی زاده، شهروند بازداشتی اهل خرم آباد قرار وثیقه صادر شد.

این شهروند روز دوشنبه ۱۶ آبان‌ماه پس از حضور در مراسم چهلم نیکا شاکرمی، از جانباختگان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

بازداشت و تداوم بازداشت دو دانشجو در تهران

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱، یک دانشجو توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، هویت وی “ریحانه هادی‌پور، دانشجوی ورودی ۹۷ کارشناسی و ارشد ۱۴۰۱ برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی” عنوان شده است.

بازداشت خانم هادی پور توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی اش صورت گرفته است.

در خبری دیگر، امیرعلی نجار، دانشجوی ورودی ۱۴۰۱ دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علیرغم گذشت بیش از ۲۲ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

آقای نجار در تاریخ ۲۴ آبان‌ ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

همچنین به گزارش رسانک، یک شهروند بازداشتی اهل زاهدان علیرغم گذشت ۶۹ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بیخبری بسر میبرد.

بر اساس این گزارش، هویت این شهروند “عارف گرگیج، ٢٩ ساله، فرزند نورالله و اهل منطقه شیرآباد زاهدان” عنوان شده است.

این شهروند که یکی از نیروهای انتظامات مسجد مکی بوده که به مجروحان اعتراضات زاهدان کمک کرده، در تاریخ ۸ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. بی اطلاعی از وضعیعیت وی نگرانی خانواده و نزدیکانش را در پی داشته است.

آزادی سه شهروند در تهران و ارومیه

به گزارش هم میهن، فرشید قربانپور، روزنامه‌نگار حوزه ادبی و کتاب آزاد شد. وی، در تاریخ سوم مهرماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود.

در خبری دیگر به گزارش کردپا، روز سه‌شنبه ۱۵ آذرماه، هیمن مام قادری، شهروند اهل بوکان با تودیع قرار وثیقه از زندان ارومیە آزاد شد.

آقای مام قادری پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت توسط نهادهای امنیتی و قضایی را داشته است.

از سوی دیگر، به گزارش باشگاه روزنامه نگاران، عادل کریمی، عکاس خبری و عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی، روز یکشنبه ۱۳ آذرماه از زندان آزاد شد.

بر اساس این گزارش، آزادی آقای کریمی با تودیع قرار وثیقه، به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است. این عکاس مطبوعاتی ۱۹ مهرماه در منزل یکی از دوستانش بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید