خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تعیین زمان دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو

تعیین زمان دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات در روز سه شنبه ۱۵ آذرماه، در شعبه اول دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. این جلسه در حالی برگزار شد که پرونده با ایراداتی مواجه شد و زمان رسیدگی به اتهامات آقای قبادلو به روز شنبه ۱۹ آذرماه، موکول شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱، جلسه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

مهدخت دامغان‌ پور، وکیل دادگستری با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “روز گذشته ۱۵ آذرماه دادگاه رسیدگی به اتهام محمد قبادلو ، با حضور من و همکارم وکیل امیر رئیسیان در شعبه اول دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. دفاعیات و توضیحات متهم و وکلا ارائه شد و با توجه به نقص تحقیقات در مورد وضعیت روانی متهم، رسیدگی به ۱۹ آذر موکول شد.”

محمد قبادلو، ۲۲ ساله، یکی از شهروندانی بازداشتی است که روز شنبه ۷ آبان در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه شد.

براساس کیفرخواست صادر شده، محمد قبادلو، در پی اصابت خودروی سواری پیکان سفید رنگ با موتورسواران نیروهای انتظامی که منجر به جان باختن استوار وحید کرم پور حسنوند و مجروح شدن ۵ مامور پلیس شده است، با اتهام “افساد فی‌الارض” مواجه شد.

بنا بر گزارشات رسمی قوه قضاییه، تاکنون برای دستکم ۵ تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری جاری حکم اعدام ذیل عناوین “فساد فی الارض” و “محاربه” صادر شده است. هر چند قوه قضائیه تاکنون نام و مشخصات هیچ یک از محکومان مورد اشاره را منتشر نکرده است اما بر اساس اطلاعات دریافتی و تطبیق اتهامات و گزارشات پیشین قوه قضاییه از روند دادرسی چند پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به نظر می آید هویت دو تن از این محکومان، محمد بروغنی و محمد قبادلو باشد.

گفتنی است، روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه، ایرنا گزارشی در خصوص جزییات محاکمه محمد قبادلو منتشر کرد. بر اساس این گزارش محاکمه آقای قبادلو ادامه دارد و پرونده منجر به صدور رای نشده است. جلسه دادگاه این شهروند بازداشتی در حالی برگزار شد که وی از دسترسی به وکیل انتخابی و محاکمه عادلانه محروم بود.

پیشتر نیز امیر رئیسیان وکیل دادگستری، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به ایراداتی در پرونده و نحوه برگزاری دادگاه این شهروند پرداخت. آقای رئیسیان با اشاره به عدم توجه پزشکی قانونی به نامه های پزشک زندان تهران بزرگ و سرپرست زندان به بازپرس پرونده مبنی بر “مخاطره آمیز بودن سلامت روان” متهم، عنوان کرد: “پزشکی قانونی فقط بر اساس اظهارات متهم تایید کرده که سلامت روان دارد”.

ایرنا در گزارش خود مدعی شده که پزشکی قانونی درباره وضعیت روحی و روانی محمد قبادلو اعلام کرده است: «معاینه روانپزشکی انجام شد با توجه به معاینه و شرح حال نامبرده سوابقی از تشخیص و درمان اختلالات خلقی را ذکر می‌کند در حال حاضر علائم و شواهد از اختلال عمده‌ روانپزشکی که باعث فقدان قوه تمییز و کنترل ارائه شو، در زمان وقوع جرم در نامبرده مشاهده نمی‌شود و مسئول اعمال و رفتار خود بوده است».

این در حالی است که بر اساس آنچه که ایرنا منتشر کرده با صحبت های امیر رئیسیان همخوانی داشته و پزشکی قانونی بر اساس اظهارات متهم وضعیت سلامت او را تایید کرده است.

بر اساس این گزارش، به غیر از اتهام افساد فی‌الارض که رسیدگی آن بر عهده دادگاه انقلاب است سایر اتهامات محمد قبادلو در دادگاه کیفری یک رسیدگی می‌شود. به همین دلیل طبق قانون محمد قبادلو باید در ۲ دادگاه مجزا پاسخگوی اتهامات خود باشد.

ایرنا تایید کرده که با توجه به ابعاد امنیتی این پرونده و اجرای تبصره ماده ۴۸ (انتخاب وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه) وکلای معرفی شده توسط خانواده قبادلو، (مهدخت دامغان‌پور و امیر رئیسیان) صلاحیت دفاع از وی در پرونده افساد فی الارض را که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود را ندارند اما حضور آنها در پرونده کیفری محمد قبادلو مانعی ندارد و وکلای تعیینی می‌توانند از اتهامات انتصابی وی در دادگاه کیفری یک دفاع کنند.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید