خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  زندان عادل آباد شیراز؛ تداوم بازداشت لیلا حسین زاده علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی

زندان عادل آباد شیراز؛ تداوم بازداشت لیلا حسین زاده علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی

خبرگزاری هرانا – لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، علیرغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر میبرد. وی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم بوده و با بروز علائم جدید ناشی از بیماری خودایمنی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، علیرغم گذشت ۱۰۶ روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر میبرد.

ابوالفضل حسین زاده، برادر وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از بروز علائم جدید بیماری خودایمنی خواهرش به دلیل عدم رسیدگی مناسب پزشکی خبرداد و نوشت: «با پزشک متخصصی در خصوص شرایط نامساعد لیلا مشورت کردیم. به گفته وی، باتوجه به علایم جدید ورم دست‌ها، ضایعات کبودی متعدد پوستی و تاری دید؛ حمله‌ ی سیستم ایمنی به عروق بدن (واسکولیت) و التهاب لایه میانی چشم (یووئیت) را برای خواهرم محتمل دانسته که هر دو بسیار خطرناک هستند و خطر کوری و مرگ را به دنبال دارند.»

برادر این شهروند بازداشتی، ضمن اظهار اینکه خانم حسین زاده در زندان به بیماری کرون، (التهاب مزمن دستگاه گوارش) نیز مبتلا شده است، عنوان کرد: «علیرغم گذشت یک ماه و نیم از “بروز حملات چشمی” خانم حسین زاده، مسئولان زندان از اعزام وی به مراکز تخصصی چشم پزشکی خارج از زندان امتناع می کنند.»

همچنین آقای حسن زاده با بیان اینکه «شروع درمان این بیماری نیاز به بستری اورژانسی و انجام آزمایش‌ های تشخیصی تخصصی و پیچیده دارد که در زندان ممکن نیست»، اظهار داشت: «لیلا از مسئولین زندان خواستار اعزام به مراکز خارج از زندان برای ارائه آزمایش های تخصصی شد؛ آنها در جواب به وی گفتند که “همین‌جا خون بده، می‌دهیم سرباز ببرد آزمایشگاه”. رسیدگی زندان به وضعیت وخیم جسمانی خواهرم در همین حد است.»

در تاریخ ۵ آذرماه ۱۴۰۱، هرانا طی گزارشی به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خانم حسین زاده علیرغم وخامت حال وی در زندان عادل آباد شیراز پرداخته بود.

لیلا حسین زاده،  روز دوشنبه ۱۶ آبان ماه، به دلیل محروم شدن از تماس و ملاقات با خانواده، در زندان عادل آباد شیراز دست به اعتصاب غذا زده و روز شنبه ۲۱ آبان ماه به اعتصاب خود پایان داد.

خانم حسین زاده مبتلا به بیماری خودایمنی است و پیشتر به دلیل همین بیماری صعب العلاج مشمول «عدم تحمل کیفر» شناخته شده و از زندان آزاد شده بود.

روز شنبه ۲۹ مردادماه، هرانا طی گزارشی از بازداشت همراه با ضرب و شتم لیلا حسین زاده توسط نیروهای امنیتی در خیابان و مقابل منزل شخصی اش خبر داد. وی چندی بعد از بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد. روز پنجشنبه ۱۰ شهریور امسال، لیلا حسین زاده، از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز به بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز موسوم به سروش منتقل شده و قرار بازداشت موقت وی توسط سیدمحمد خسروانی، بازپرس شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب شیراز صادر شده بود.

پیشتر امیر رئیسیان، وکیل مدافع لیلا حسین زاده، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، به ابهامات موجود در خصوص دلایل بازداشت این شهروند پرداخت. وی اظهار داشت که پس از پیگیری این موضوع از طریق شعبه اجرای احکام دادسرای اوین، مسئولان دادسرا مدعی شده اند که بازداشت خانم حسین زاده “با دستور دادسرای شیراز” صورت گرفته و “اقدامات اخیر” این شهروند از دلایل دستگیری وی عنوان شده است. فارغ از صحت و سقم این ادعاها، فعالیت های مدنی موکلش که ساکن در شهر تهران است، ارتباطی به حوزه قضایی شیراز ندارد، کما اینکه دادگاه انقلاب شیراز پیشتر قرار بازداشت موکلش را به قرار وثیقه تبدیل کرده است.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی حاصل نشده است.

خانم حسین زاده پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده بود. آذرماه امسال این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. شرکت در مراسم تولد محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی زندان مقایل دانشگاه صنعتی شریف و سر دادن سرود “خون ارغوان‌ها” از مصادیق اتهام این زندانی سیاسی سابق عنوان شده است.

وی روز شنبه ۱۸ دیماه ۱۴۰۰، طی ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شده بود. احضار خانم حسین زاده در شرایطی صورت گرفته بود که وی به دلیل عدم تحمل کیفر از بابت پرونده پیشین خود از زندان آزاد شده بود.

لیلا حسین‌زاده از دانشجویان دانشگاه تهران که در زمینه مطالبات صنفی دانشجویان فعالیت دارد. او پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید