خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی؛ تداوم بازداشت و بلاتکلیفی لیلا حسین زاده در زندان عادل آباد شیراز

علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی؛ تداوم بازداشت و بلاتکلیفی لیلا حسین زاده در زندان عادل آباد شیراز

خبرگزاری هرانا – لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، علیرغم گذشت بیش از سه ماه از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر میبرد. وضعیت بیماری خودایمنی خانم حسین زاده، به دلیل عدم رسیدگی پزشکی مناسب و شرایط بازداشت تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، لیلا حسین زاده، علیرغم گذشت ۹۹ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر میبرد.

ابوالفضل حسین زاده، برادر وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، از تشدید بیماری خواهرش به دلیل عدم رسیدگی پزشکی مناسب خبرداده و گفت: “علیرغم درخواست‌های پزشک زندان برای قرار گرفتن لیلا زیر نظر پزشک متخصص و چشم پزشک، مسئولان زندان با این امر موافقت نمیکنند. با توجه به پیگیریهای روزانه  هر دو وکیل خواهرم متاسفانه قوه قضائیه نه تنها جوابگو نیست بلکه قرار بازداشت او را تمدید کرده است.”

همچنین مسعود احمدیان وکیل مدافع خانم حسین زاده در صفحه شخصی خود نوشت: “درباره پرونده موکل، خانم لیلا حسین زاده که به سومین ماه بازداشت موقت رسیده است، دوباره به قرار بازداشت موقت اعتراض کرده‌ایم و با تاخیر به دادگاه ارسال شده است. تاکنون لااقل دو نظریه پزشکی قانونی حکایت از این دارد که بازداشت و زندان موجب تشدید بیماری وخیم ایشان است.”

لیلا حسین زاده،  روز دوشنبه ۱۶ آبان ماه، به دلیل محروم شدن از تماس و ملاقات با خانواده، در زندان عادل آباد شیراز دست به اعتصاب غذا زده و روز شنبه ۲۱ آبان ماه به اعتصاب خود پایان داد.

خانم حسین زاده مبتلا به بیماری خودایمنی است و پیشتر به دلیل همین بیماری صعب العلاج مشمول «عدم تحمل کیفر» شناخته شده و از زندان آزاد شده بود.

روز شنبه ۲۹ مردادماه، هرانا طی گزارشی از بازداشت همراه با ضرب و شتم لیلا حسین زاده توسط نیروهای امنیتی در خیابان و مقابل منزل شخصی اش خبر داد. وی چندی بعد از بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد. روز پنجشنبه ۱۰ شهریور امسال، لیلا حسین زاده، از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز به بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز موسوم به سروش منتقل شده و قرار بازداشت موقت وی توسط سیدمحمد خسروانی، بازپرس شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب شیراز صادر شده بود.

پیشتر امیر رئیسیان، وکیل مدافع لیلا حسین زاده، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، به ابهامات موجود در خصوص دلایل بازداشت این شهروند پرداخت. وی اظهار داشت که پس از پیگیری این موضوع از طریق شعبه اجرای احکام دادسرای اوین، مسئولان دادسرا مدعی شده اند که بازداشت خانم حسین زاده “با دستور دادسرای شیراز” صورت گرفته و “اقدامات اخیر” این شهروند از دلایل دستگیری وی عنوان شده است. فارغ از صحت و سقم این ادعاها، فعالیت های مدنی موکلش که ساکن در شهر تهران است، ارتباطی به حوزه قضایی شیراز ندارد، کما اینکه دادگاه انقلاب شیراز پیشتر قرار بازداشت موکلش را به قرار وثیقه تبدیل کرده است.

تا زمان تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی حاصل نشده است.

خانم حسین زاده پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده بود. آذرماه امسال این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. شرکت در مراسم تولد محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی زندان مقایل دانشگاه صنعتی شریف و سر دادن سرود “خون ارغوان‌ها” از مصادیق اتهام این زندانی سیاسی سابق عنوان شده است.

وی روز شنبه ۱۸ دیماه ۱۴۰۰، طی ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شده بود. احضار خانم حسین زاده در شرایطی صورت گرفته بود که وی به دلیل عدم تحمل کیفر از بابت پرونده پیشین خود از زندان آزاد شده بود.

لیلا حسین‌زاده از دانشجویان دانشگاه تهران که در زمینه مطالبات صنفی دانشجویان فعالیت دارد. او پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید