خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کودکان  >  طرح اتهامات محاربه و افساد فی الارض برای کودکان-نوجوانان بازداشت شده در اعتراضات

طرح اتهامات محاربه و افساد فی الارض برای کودکان-نوجوانان بازداشت شده در اعتراضات

خبرگزاری هرانا – در جریان اعتراضات اخیر، شماری از نوجوانان بازداشتی با اتهاماتی از قبیل محاربه و افساد فی الارض مواجه شده اند. محمد رخشانی آزاد، علی رخشانی آزاد، امین مهدی شکراللهی، آرین فرزام نیا و امیر مهدی جعفری از جمله نوجوانان معترضی هستند که در جریان اعتراضات مردمی در شهرهای شیراز، اهواز و کرج بازداشت و اکنون با این اتهامات روبرو شده اند. اتهاماتی که می تواند به صدور حکم اعدام برای آنها منتهی شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعدادی نوجوان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری، با اتهاماتی از قبیل «محاربه و افساد فی الارض» مواجه شده اند.

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری که در زندان عادل آباد شیراز بسر می برد، طی تماسی با خانواده اش اظهار داشت؛ «ده ها معترض زیر ۱۸ سال که در زندان عادل آباد شیراز در بازداشت بسر می برند، با اتهاماتی از قبیل “محاربه و افساد فی الارض” روبرو شده اند.»

به گفته خانم افکاری؛ «یکی از این نوجوانان بازداشت شده در جریان اعتراضات مردمی، دختری ۱۶ ساله است که علاوه بر اتهامات محاربه و افساد فی الارض، با چهار عنوان اتهامی دیگر نیز مواجه شده است.»

از سوی دیگر، کمپین فعالین بلوچ، اتهام مطروحه علیه دو نوجوان بازداشتی اهل زاهدان به نام های محمد رخشانی آزاد و علی رخشانی آزاد را «محاربه» عنوان کرده و نوشت: «اتهام محاربه علیه این دو برادر نوجوان توسط دادگاه کیفری یک زاهدان به ریاست قاضی فیروزه طرح و سپس به علی کریمی، وکیل مدافع آنها ابلاغ شده است.»

مهدی شمس آبادی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان، به تازگی بدون اشاره به صحت طرح این اتهامات صرفا عنوان کرده که «خبر صدور حکم اعدام برای آنها صحت ندارد.”

اظهارات دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان درحالی است که کمپین فعالین بلوچ فقط از طرح اتهام مذکور علیه این دو نوجوان اطلاع داده است و نه صدور حکم نهایی.

این دو نوجوان روز دوشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۱به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت و سپس به زندان زاهدان منتقل شدند.

همچنین از دیگر نوجوانانی که به افساد فی الارض متهم شده اند، میتوان به امین مهدی شکراللهی، آرین فرزام نیا و امیر مهدی جعفری، سه نوجوان ۱۷ ساله بازداشت شده در جریان برگزاری مراسم چهلم حدیث نجفی در حومه آرامستان «بهشت سکینه» در کرج، اشاره کرد.

در تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۱، جلسه رسیدگی به اتهامات این نوجوانان به همراه ۱۲ شهروند بازداشتی دیگر با اسامی سید محمد حسینی، رضا آریا، مهدی محمدی، شایان چارانی، محمد امین اخلاقی، حمید قره حسنلو، رضا شاکر زواردهی، فرزانه قره حسنلو، جواد زرگران، بهراد علی کناری، علی معظمی گودرزی و محمد مهدی کرمی، از بابت اتهاماتی از قبیل «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی کشور»، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی برگزار شد.

در جریان این جلسه، نامبردگان در رابطه با پرونده جان باختن یک نیروی بسیج به دفاع از خود پرداختند.

در تاریخ ۱۰ آذرماه، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات سه تن از این افراد به نام های حمید قره حسنلو، فرزانه قره حسنلو و علی معظمی گودرزی در شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست موسی آصف الحسینی و با حضور مستشاران دادگاه و وکلای متهمان برگزار شد.

پیشتر محسن برهانی، وکیل دادگستری نیز از برگزاری دادگاه قریب الوقوع تعدادی از نوجوانان زیر ۱۸ سال بازداشتی اعتراضات اخیر به اتهامات «محاربه» و «افساد فی الارض» خبر داده و در صفحه شخصی خود نوشته بود: «باورکردنی نیست که بدون قبول وکالت از سوی وکلای تعیینی و بدون رعایت صلاحیت ذاتی، تعدادی نوجوان زیر ۱۸ سال با اتهامات محاربه و افساد فی الارض در دادگاه انقلاب در شرف محاکمه باشند. مرزهای قانون شکنی دائم در حال جا به جا شدن است.»

صرف نظر از نوجوانان بازداشتی که با اتهامات «محاربه و افساد فی الارض» مواجه شده اند، ده ها تن دیگر از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر، با اتهامات مذکور روبرو شده اند. برخی از آنها در سایه این اتهامات، به اعدام محکوم شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید