خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  احضار ۳ هنرمند و فعال مدنی به مراجع قضایی و امنیتی در تهران و اردبیل

احضار ۳ هنرمند و فعال مدنی به مراجع قضایی و امنیتی در تهران و اردبیل

خبرگزاری هرانا – افشین صبحی، فعال ترک (آذربایجانی) روز سه شنبه ۸ آذر به صورت تلفنی به پلیس اطلاعات و امنیت اردبیل احضار و ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفت. همچنین سجاد افشاریان و علی شادمان، کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر به دادسرای زندان اوین احضار و سپس با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز‌ سه‌ شنبه‌ ۸ آذر ماه‌ ۱۴۰۱، افشین صبحی‌، فعال ترک (آذربایجانی) طی تماس تلفنی به پلیس اطلاعات و امنیت اردبیل احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌ است.

نیروهای امنیتی در این جلسه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامیده، این شهروند را در خصوص فعالیت های مدنی خود مورد بازجویی قرار دادند.

همچنین نیروهای امنیتی پس از بازجویی، ضمن مراجعه به منزل پدری آقای صبحی، بدون‌ ارائه حکم‌ اقدام‌ به‌ تفتیش منزل کردند.

از سوی دیگر امتداد از احضار دو هنرمند ایرانی به دادسرای زندان اوین خبر داد.

بر اساس این گزارش، سجاد افشاریان و علی شادمان، کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر به دادسرای زندان اوین احضار شدند.

در این گزارش آمده است، این دو شهروند در حال حاضر با قید وثیقه آزاد هستند.

تا کنون از دلایل احضار و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست، اما احتمال میرود این شهروندان به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری احضار شده باشند.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید