خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت چهار شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

بازداشت چهار شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – چهار شهروند به نام های جاوید عزتی، لقمان رحمانی، انور شاکری و سیروان کرمی توسط نیروهای امنیتی در شهرهای میاندوآب، کامیاران، دهگلان و دیواندره بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، باپیر برزه شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در ارومیه منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱، یک شهروند توسط ماموران اطلاعات نیروی انتظامی در میاندوآب بازداشت شد.

هویت این شهروند “جاوید عزتی، اهل میاندوآب” توسط هرانا احراز شده است.

اتهام مطروحه علیه وی “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

در خبری دیگر، خبرگزاری کردپا از بازداشت سه شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای کامیاران، دهگلان و دیواندره خبر داد.

هویت این شهروندان “لقمان رحمانی، اهل کامیاران، انور شاکری، فرزند عبدالله، اهل روستای “سیس” و ساکن دهگلان و سیروان کرمی اهل دیواندره ” عنوان شده است. از میان این شهروندان بازداشت آقای کرمی روز شنبه ۵ آذرماه صورت گرفته است.

تا لحظه انتشار این خبر، از محل نگهداری و آخرین وضعیت این شهروندان اطلاعاتی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، باپیر برزە شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر جهت انجام مراحل بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شده است.

این شهروند روز سەشنبە یکم آ‌ذرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید