خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  رقیه بیگدلی از زندان قرچک ورامین آزاد شد

رقیه بیگدلی از زندان قرچک ورامین آزاد شد

خبرگزای هرانا – امروز سه شنبه ۸ آذرماه، رقیه (مهوین) بیگدلی شهروند ساکن کرج، از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۸ آذرماه ۱۴۰۱، رقیه (مهوین) بیگدلی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

خانم بیگدلی اویل آبان ماه سال جاری، پس از احضار به اداره اطلاعات فراجا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

روز دوشنبه ۳۰ آبان، جلسه دادگاه خانم بیگدلی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت رسیدگی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” برگزار شده بود.

لازم به ذکر است، مهوین بیگدلی در پرونده ای دیگر در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شد. وی پس از ۱۰ روز با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد. وی نهایتا تیرماه ۹۹ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام “عضویت در دسته و جمعیت معارض با امنیت کشور، اقدام تبلیغی علیه نظام و تحریک و اغوای دیگران به جنگ و کشتار به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به ۵ سال حبس که ۴ سال و ۱۱ ماه آن به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده بود و ۲ سال تبعید به زنجان محکوم شد.

این حکم شهریورماه ۹۹ توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز، عینا تایید شد. وی پیشتر نیز در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای جهت اجرای حکم ۲ سال و ۸ ماه تبعید به زنجان و جزای نقدی به شعبه ۷ اجرای احکام دادسرای کرج احضار شده بود.

رقیه (مهوین) بیگدلی، فرزند محمدعلی و شهروند ساکن کرج است.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید