خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند همزمان با آزادی ۲ تن دیگر

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند همزمان با آزادی ۲ تن دیگر

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۳ شهروند با اسامی حسین (داریوش) شهروی، عباس نمینی و میکائیل کاویان توسط نیروهای امنیتی در تهران، آستارا و گرگان بازداشت شدند. همزمان بختیار مسعودی و کیوان قادری شهروندان بازداشتی اهل اشنویه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو شهروند در تهران، آستارا و گرگان بازداشت شدند.

هویت این شهروندان حسین (داریوش) شهروی، متولد ۱۳۷۳، سنگنورد و اسلک لاینر (بند لغزی)، ساکن تهران، عباس نمینی اهل آستارا و میکائیل کاویان، ۲۶ ساله، اهل نوکنده در گرگان توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای شهروی به هرانا گفت: “حسین روز چهلم مهسا امینی در روز چهارشنبه ۴ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی در زمان برگشت از محل کار در ماشین صاحبکارش در منطقه تهرانپارس بازداشت شد.”

این منبع آگاه، در ادامه افزود: “آقای شهروی در طی تماس با خانواده از انتقال خود به زندان تهران بزرگ و بازجویی های طاقت فرسا و فشار برای اخذ اعترافات اجباری خبر داده. وی نهایتا روز سه شنبه ۱۷ آبان ماه، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. خانواده حسین تنها دو بار موفق به ملاقات با او شده اند. همچنین با پیگیری های مکرر خانواده او از دادسرا، مسئولین مربوطه اعلام کردند پرونده فرزندشان در شعبه ۲ بازپرسی، در حال رسیدگی است.”

علاوه براین، عباس نمینی شهروند اهل آستارا توسط نیروهای امنیتی تحت عنوان “لیدر اعتراضات” بازداشت و از دسترسی به وکیل محروم مانده است.

یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت آقای کاویان به هرانا گفت: “حدود دو هفته گذشته میکائیل کاویان از شهر نوکنده برای اعتراضات مردمی به گرگان رفته بود. با توجه به حضور ماموران به یکی از خانه هایی که در را برای معترضین باز گذاشته بود وارد میشود و متاسفانه توسط نیروهای اطلاعات سپاه در آن محل بازداشت میشود.”

به گفته یان منبع آقای کاویان برای اخذ اعتراف اجباری تحت فشار است.

از سوی دیگر، کردپا از آزادی دو شهروند بازداشتی در اشنویه خبر داد.

براساس این گزارش، بختیار مسعودی، ۲۲ ساله، فرزند لقمان و اهل اشنویه با گذشت ۶۷ روز از زمان بازداشت با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

کیوان قادری تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به شیوه موقت و تاپایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی پیشتر حدود ۳۳ روز گذشته توسط نیروهای امنیتی در اشنویه بازداشت شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید