خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کودکان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – نگار داوودی، دانشجوی دانشگاه سراسری ایلام، محمد عالی پور، مصطفی مریدی، پیمان دربندی و پدرام دربندی در جریان اعتراضات سراسری در شهرهای خرم آباد، ایلام و پاوه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۴ شهروند در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شدند.

هویت این شهروندان محمد عالی پور و مصطفی مریدی در خرم آباد و نگار داوودی دانشجوی دانشگاه سراسری ایلام توسط هرانا احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع: “خانم داوودی از ۲۴ آبان به خاطر شرکت در اعتراضات سراسری در شهرستان ایلام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تاکنون به صورت بلاتکلیف در زندان این شهر نگهداری میشود. اتهامات مطروحه خصوص وی تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت داخلی عنوان شده است”.

از سوی دیگر محمد عالی پور، شهروند ساکن خرم آباد از روز شنبه ۵ آذرماه در اعتراض به بلاتکلیفی پرونده اش دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

یک منبع مطلع در خصوص آقای عالی پور به هرانا گفت: وی در مهرماه در خیابان ناصرخسرو خرم آباد بازداشت شد و از روز شنبه ۵ آذرماه در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دست به اعتصاب غذای خشک زده است. آقای عالی پور در سال ۹۹ نیز به جرم توهین به رهبری بازداشت شده بود.

همچنین دو برادر در شهرستان پاوه در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

وبسایت کردپا، هویت این شهروندان را پیمان دربندی و پدرام دربندی عنوان کرد.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید