خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۴ شهروند بازداشتی در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۴ شهروند بازداشتی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – چهار شهروند به نام های سید وحید موسوی، مونا افسامی، فرید ملایی و سعید هلیچی که در جریان اعتراضات سراسری در شهرهای گچساران، تهران، باغملک و اهواز بازداشت شده بودند، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱، چهار تن از شهروندان معترض که در جریان اعتراضات دستگیر شدند، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرند.

بازداشت این شهروندان در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای گچساران، تهران، باغملک و اهواز صورت گرفته است.

در این گزارش، به بررسی آخرین وضعیت این شهروندان پرداخته شده است.

۱. سید وحید موسوی – تاریخ بازداشت: ۷ مهرماه – محل بازداشت: گچساران – آخرین وضعیت: نامعلوم

آقای موسوی که سرباز وظیفه است در ایام مرخصی برای دیدن خانواده به گچساران سفر کرده و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

این شهروند همچنین به دلیل جراحی استخوان پا و بیماری های گوارشی نیاز به مراقبت ویژه دارد و تداوم بازداشت سلامتی وی را به خطر انداخته است.

۲. مونا افسامی، تاریخ بازداشت: ۲۷ مهر ماه – محل بازداشت: تهران – آخرین وضعیت: در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس است.

خانم افسامی معلم یکی از مدارس غیرانتفاعی تهران است و در راه بازگشت به منزل همراه با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

علیرغم گذشت ۳۹ روز از زمان دستگیری، این شهروند کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین بسر برده و بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین از آزادی موقت وی ممانعت می‌کند.

این شهروند همچنین از دسترسی به وکیل محروم مانده است.

۳. فرید ملایی، ۲۸ ساله، متاهل، پدر یک فرزند و ساکن روستای لالب، از توابع شهرستان باغملک – تاریخ بازداشت: ۲۸ آبان – محل بازداشت: باغملک – آخرین وضعیت: در زندان رامهرمز بسر میبرد.

۴. سعید هلیچی، نویسنده، شاعر و مترجم و فعال محیط زیست – تاریخ بازداشت: ۲۷ مهرماه – محل بازداشت: اهواز – آخرین وضعیت: نامعلوم

وی پیشتر نیز به دلیل فعالیت ها در مخالفت با انتقال آب‌ رودخانه کارون و خشکاندن هورها در ۸ مرداد ۱۴۰۰، سابقه بازداشت داشته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید