خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند در تهران، پیرانشهر و زاهدان

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند در تهران، پیرانشهر و زاهدان

خبرگزاری هرانا – هژیر باخویشی، حامد رخشانی و بهمن محمدپور در شهرهای تهران، پیرانشهر و زاهدان در جریان اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هژیر باخویشی، شهروند اهل مریوان، روز شنبە ١۶مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

به گفته یک منبع مطلع: “آقای باخویشی پس از ‌۴۹ روز بازداشت، کماکان در بی خبری به سر میبرد و فقط ۳ مرتبه با خانواده خود تماس کوتاهی داشته است.”

از سوی دیگر بر اساس گزارش حال وش، روز جمعه ۴ آذر، یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شد.

در این گزارش، هویت این شهروند حامد رخشانی، فرزند سید علی عنوان شده است.

همچنین وبسایت کردپا، از بازداشت بهمن محمدپور، در جریان اعتراضات مردمی در پیرانشهر خبر داد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید