خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت ۸ شهروند در شهرهای مختلف همزمان با احضار یک تن دیگر

بازداشت ۸ شهروند در شهرهای مختلف همزمان با احضار یک تن دیگر

خبرگزاری هرانا – علیرضا رئیسی، صنعان ابوبکر لاهیجانی، امید آراسته، بهنام آراسته، امین امینی نژاد، دانیال رستگار، فرشاد درستکار و ادهم درستکار، توسط نیروهای امنیتی در شهرهای چابهار، پیرانشهر و گروک بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، آرمان صادقی، روحانی اهل سنت به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری به دادگاه ویژه‌ روحانیت همدان احضار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز جمعه ۴‌ آذرماه ۱۴۰۱، یک دانشجو توسط نیروهای امنیتی در شهرستان چابهار بازداشت شد.

هویت وی “علیرضا رئیسی، ۲۳ ساله، دانشجوی رشته آموزش ابتدایی دانشگاه آزاد چابهار و اهل شهرستان سرباز” عنوان شده است.

همچنین روز پنجشنبه ۳ آذر ماه، ۶ شهروند دیگر به نام های “امید آراسته، بهنام آراسته، امین امینی نژاد، دانیال رستگار، فرشاد درستکار و ادهم درستکار” توسط نیروهای امنیتی در شهر گروک واقع در شهرستان سیرک بازداشت شدند. اتهام مطروحه علیه این شهروندان «فعالیت در فضای مجازی» عنوان شده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری کردپا از بازداشت یک شهروند به نام”صنعان ابوبکر لاهیجانی، ۲۶ ساله و فرزند محمد” توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر خبر داده است.

همچنین، آرمان صادقی، روحانی اهل سنت و امام جمعه‌ روستای “حسینی” از توابع شهر دهگلان به دادگاه ویژه‌ روحانیت همدان احضار و از وی خواسته شده تا پنح روز دیگر در دادگاه مذکور حاضر شود.

گفته میشود دلیل احضار این روحانی حمایت از اعتراضات سراسری بوده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از محل نگهداری و آخرین وضعیت شهروندان بازداشتی اطلاعی در دسترس نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید