خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کودکان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند از جمله یک نوجوان در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۳ شهروند از جمله یک نوجوان در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، در ارتباط با اعتراضات سراسری در شهرهای کنگان، تهران و جوانرود، ۳ شهروند از جمله یک نوجوان با اسامی علی توانا، علیرضا (آرش) پورحاتم و مبین کریمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۲ شهروند در ارتباط با اعتراضات سراسری در شهرهای کنگان و تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت این شهروندان “علی توانا، ساکن شهرستان کنگان و علیرضا (آرش) پورحاتم اهل ایلام” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در خصوص بازداشت آقای توانا به هرانا گفت: “ماموران با بیان این ادعا که علی توانا دفتر امام جمعه شهر محل سکونت خود را آتش زده است، وی را بازداشت کرده و سعی دارند که در این زمینه از وی اعترافات اجباری اخذ کنند.”

همچنین در خصوص بازداشت علیرضا (آرش) پورحاتم یکی از منابع هرانا اظهار داشت: “آقای پورحاتم اهل ایلام است، وی را ۱۱ روز پیش در متروی شریعتی تهران بازداشت کرده اند. آرش به بیماری آسم مبتلاست و به داروهای مرتبط با بیماری اش نیاز دارد. بی خبری از وضعیت وی، منجر به افزایش نگرانی های خانواده آرش در خصوص وضعیت فرزندشان شده است.”

از سوی دیگر، شامگاه پنج شنبه ۳ آذر یک نوجوان توسط نیروهای امنیتی در جوانرود بازداشت شد. کردپا، هویت این نوجوان را “مبین کریمی، ١۶ ساله” عنوان کرده است.

تاکنون از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید