خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کودکان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند از جمله یک نوجوان در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند از جمله یک نوجوان در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر،‌ ۶ شهروند از جمله یک نوجوان با اسامی آرش روزه‌ مریم، آمنه زمانی، شهریار یادگاری، علی جهانگیرزاده، فرهاد نوایی و ادیب منوچهری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای تهران، خاش، کرمانشاه، مهاباد و پاوه بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۳ آذرماه ۱۴۰۱، آمنه زمانی، فعال حقوق کودکان کار در تهران بازداشت شد.

بازداشت خانم زمانی در پی هجوم نیروهای امنیتی به جلسه شبکه یاری کودکان کار صورت گرفته است.

افزون بر این، روز جمعه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در خاش بازداشت شد. حال وش هویت این شهروند را “شهریار یادگاری، ۲۴ ساله، اهل خاش و ساکن ‌منطقه حیدر آباد” عنوان کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری کردپا از بازداشت ۴ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای کرمانشاه، مهاباد و پاوه را داد.

بر اساس این گزارش، شامگاه پنجشنبه ۳ آذرماه ۱۴۰۱، “ادیب منوچهری” در پاوه و طی روزهای اخیر، “علی جهانگیرزاده و فرهاد نوایی هر دو اهل روستای ترشکان” در مهاباد توسط نیروهای امینتی بازداشت شده اند.

همچنین “آرش روزه مریم، ۱۷ ساله” نیز علیرغم گذشت حدود ۲ ماه از زمان دستگیری توسط نیروهای امنیتی در شهرک الهیه کرمانشاه، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

تاکنون اطلاعی از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان حاصل نشده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید