خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۷ شهروند و تداوم بازداشت یک دانشجوی بازداشتی

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۷ شهروند و تداوم بازداشت یک دانشجوی بازداشتی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۷ شهروند با هویت محمد بابولی، محمدطاهر احمدی اقدم، هیمن سرگلی، محمد خلیلی، پیمان روزخون، سمکو دودکانلو و امیر نصر آزادانی توسط نیروهای امنیتی در مهاباد و اصفهان بازداشت شدند. از سوی دیگر، پویا مظلومی دانشجوی علمی کاربردی کماکان در زندان تهران بزرگ در بازداشت به سر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پویا مظلومی، دانشجوی علمی کاربردی کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان تهران بزرگ بسر میبرد.

یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت این دانشجو به هرانا گفت: “آقای مظلومی که چندی پیش از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده است، او علیرغم تعیین قرار وثیقه ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی با سنگ تراشی های قاضی پرونده اش کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.”

 پویا مظلومی، دانشجوی علمی کاربردی اوایل مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

علاوه براین، طی روزهای اخیر یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شد.

ایران اینترنشنال هویت این شهروند را “امیر نصر آزادانی، بازیکن سابق فوتبال تیم های تراکتور و ذوب آهن” عنوان کرده است.

از سوی دیگر کردپا، خبر از بازداشت ۶ شهروند در روز سه شنبه ۱ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در مهاباد را داد.

براساس این گزارش، هویت این شهروندان “محمد بابولی، محمدطاهر احمدی اقدم، هیمن سرگلی، محمد خلیلی، پیمان روزخون و سمکو دودکانلو اهل روستای کوسه‌ کهریز” عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید