خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تمدید قرار بازداشت حمید جعفری در زندان کاشان/بازداشت دو شهروند در صومعه سرا

تمدید قرار بازداشت حمید جعفری در زندان کاشان/بازداشت دو شهروند در صومعه سرا

خبرگزاری هرانا – بیژن آزاد و فدا آزاد شهروندان اهل شهرستان فومن در جریان اعتراضات سراسری در صومعه سرا بازداشت شدند. همزمان قرار بازداشت حمید جعفری، معلم و مربی فوتبال در زندان یزدل کاشان تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر دو شهروند توسط نیروهای امنیتی در صومعه سرا بازداشت شدند.

هویت این شهروندان “بیژن آزاد، خواننده و پسرعموی او، فدا آزاد از اهالی روستای شولم از توابع شهرستان فومن” توسط هرانا شده است. این شهروندان نهایتا به زندان ضیابر رشت منتقل شدند.

همچنین قرار بازداشت حمید جعفری، معلم و مربی فوتبال در زندان یزدل کاشان تمدید شد.

وی که پیشتر در اعتراض به بازداشت بدون دلیل، رفتارهای ناشایست مسئولان قضایی و نیروهای امنیتی و همچنین بلاتکلیفی در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، مدتب بعد به اعتصاب خود پایان داده است.

این معلم، روز چهارشنبه ۲۷ مهرماه، توسط ماموران وزرات اطلاعات در کاشان بازداشت و پس از ۸ ساعت بی‌ خبری، از ستاد خبری کاشان به دادسرای عمومی و انقلاب کاشان و پس از آن به زندان این شهرستان منتقل شده بود.

اتهام‌ های مطروحه علیه وی “اخلال در نظم مدرسه و اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید