خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند همزمان با آزادی یک تن دیگر

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند همزمان با آزادی یک تن دیگر

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۵ شهروند با اسامی حمید روستایی نیا، اویس مسعودی زاده، یونس مشایخی، کیومرث‌ شهنوازی و ایوب خضرنژاد توسط نیروهای امنیتی در شهرهای بابل، تربت جام، اصفهان، خاش و تهران بازداشت شدند. همزمان آیدا پورتقی دانشجوی بازداشتی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر سه شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت این شهروندان، حمید روستایی نیا اهل کرج در بابل، اویس مسعودی زاده در تربت جام و یونس مشایخی، ۳۶ ساله در اصفهان توسط هرانا احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع “آقای روستایی نیا به دلیل آنچه که آتش زدن کانکس پلیس در بابل عنوان شده بازداشت و به زندان متی کلا بابل منتقل کردند. اید در حالی است که او چنین اقدامی را انجام نداده است.”

لارم به ذکر است، روز جمعه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، اویس مسعودی زاده فعال دانشجویی و یونس مشایخی مهندس کامپیوتر، عصر روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه، در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همزمان حال وش از بازداشت و آزادی دو شهروند در زاهدان و خاش خبر داد.

روز چهارشنبه ۲ آذرماه ۱۴۰۱، کیومرث‌ شهنوازی، ۲۸ ساله و اهل خاش توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

 آیدا تقی پور، ۲۱ ساله، اهل رشت و دانشجوی رشته مهندسی ریاضی دانشگاه زاهدان با تودیع قرار وثیقه  آزاد شد. وی پیشتر در روز سه شنبه ۲۴ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شده بود.

به گزارش شواری صنفی دانشجویان کشور، روز شنبه ۲۸ آبان ماه، ایوب خضرنژاد پس از احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شد.

آقای خضرنژاد دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی نفت دانشگاه شریف و شاغل در بخش آزمایشگاه دانشگاه شریف است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید