خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت و انتقال به زندان ۱۴ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت و انتقال به زندان ۱۴ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر و روز سه شنبه ۱ آذرماه، ۱۳ شهروند از جمله ۲ دانشجو با اسامی شهرام جهانبخشی، عباس مشعلی، ایوب مشعلی، محسن فرهادی، عیسی مویحی، میلاد فرد، سید حسین موسوی، حسین عالمی، نادرپور، اتشی، مهرابی (اسامی کوچک نامشخص) از شهروندان بازداشت شده در شهرهای لارستان و اهواز که به زندان های شیبان اهواز و لارستان منتقل شدند. آلان فتحی و میلاد مرادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سنندج نیز توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شدند. همچنین یاسر احمدی نژاد شهروند بازداشتی به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۱۳ شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای لارستان، اهواز و سنندج بازداشت شدند.

هویت این شهروندان، شهرام جهانبخشی، عباس مشعلی، ایوب مشعلی، محسن فرهادی، عیسی مویحی، میلاد فرد ۱۸ ساله، سید حسین موسوی ۲۶ ساله و معلم در اهواز، حسین عالمی، نادرپور، اتشی، مهرابی (اسامی کوچک نامشخص) در لارستان و آلان فتحی اهل تکاب و میلاد مرادی اهل پاوه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سنندج توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع به هرانا گفت: “آقای جهانبخشی که حدود یک ماه از زمان بازداشت وی میگذرد بر اثر شلیک گلوله ساچمه ای از ناحیه پا مصدوم شده است. وی به همراه آقایان عباس و ایوب مشعلی، فرهادی، مویحی، فرد و موسوی هم اکنون در بند قرنطینه زندان شیبان اهواز بسر میبرد.”

این منبع در ادامه افزود: “میلاد فرد به علت فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده است. عیسی مویحی نیز پیشتر پیوند کلیه انجام داده است و از شرایط نامساعد جسمی بسر میبرد.”

همچنین، یاسر احمدی نژاد شهروند بازداشتی به زندان شیبان اهواز منتقل شد. وی در روز جمعه ۲۷ آبان ماه، همراه با ضرب و شتم توسط نیروهای اطلاعات در اهواز بازداشت شده بود.

منبعی آگاه نیز از انتقال “آقایان عالمی، نادرپور، اتشی و مهرابی شهروندان اهل لارستان پس از بازداشت به زندان اوز لارستان” خبر داد.

از سوی دیگر، روز سه شنبه ۱ آذرماه آلان فتحی اهل تکاب و میلاد مرادی اهل پاوه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سنندج توسط نیروهای امنیتی در مسیر این دانشگاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید