خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت دنا شیبانی در شیراز

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت دنا شیبانی در شیراز

خبرگزاری هرانا – دنا شیبانی شهروند اهل شیراز علیرغم گذشت ۱۲ روز از زمان دستگیری، در مکان نامعلومی در بازداشت بسر میبرد. بیخبری از وضعیت این شهروند باعث افزایش نگرانی خانواده او شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دنا شیبانی شهروند اهل شیراز کماکان در بازداشت و بیخبری به سر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده شیبانی با اشاره به اینکه تاکنون از محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست، به هرانا گفت: “دنا شیبانی در این مدت فقط یکبار به صورت تلفنی و به مدت کوتاه با خانواده خود تماس داشته و از آن زمان تاکنون از وضعیت او اطلاعی در دست نیست. تنها میدانند که پرونده در شعبه ۱۴ بازپرسی دادسرای انقلاب در دست بررسی است. بیخبری از وضعیت او باعث افزایش نگرانی خانواده شیبانی شده است.”

دنا شیبانی، متولد ۱۳۶۷، گرافیست و مربی سنگ‌نوردی اهل شیراز، روز پنجشنبه ۱۹ آبان در قشم بازداشت و سپس به شیراز منتقل شده است.

پیشتر یک منبع مطلع در این رابطه به هرانا گفته بود: “دنا شیبانی از تاریخ ۲۸ مهرماه، برای دیدار با خواهرش به قشم سفر کرده بود. ماموران امنیتی در زمان بازداشت برخی از لوازم دیجیتال از جمله لپ‌تاب و تلفن‌های همراه او و خواهرش را ضبط کرده و با خود برده اند.”

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید