خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، فاطمه قربانی، حسام عباسی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، نجم الدین ویسی، فائزه عبدی پور و آیدین محسن نژاد در شهرهای رودسر، کرج، جوانرود، خوی و گرگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نجم الدین ویسی، برادر بهاالدین ویسی نوجوان جان باخته در جریان اعتراضات جوانرود، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با هرانا با بیان اینکه بازداشت این شهروند همراه با ضرب و شتم صورت گرفته، عنوان کرد: “نهادهای امنیتی گفته بودند که اگر پیکر بهاالدین شبانه به خاک سپرده شود، نجم الدین را آزاد خواهند کرد. خانواده ویسی نیز پیکر بهاالدین را شبانه به خاک سپردند اما تاکنون نجم الدین آزاد نشده و علیرغم پیگیری خانواده ویسی، هیچ اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت وی بدست نیامده است. بیخبری از وضعیت او باعث افزایش نگرانی این خانواده شده است.”

همچنین روز شنبه ۲۸ آبان فاطمه قربانی، شهروند ساکن رودسر بازداشت شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با هرانا عنوان کرد که بازداشت خانم قربانی توسط نیروهای امنیتی در هنگام پخش شکلات میان شهروندان صورت گرفته است.

از سوی دیگر، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه، حسام عباسی دانشجوی دانشگاه آزاد شهر قدس، در بهشت زهرا بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای عباسی برای شرکت در مراسم خاکسپاری حمیدرضا روحی یکی از جان باختگان اعتراضات سراسری جاری به این آرامستان رفته بود. حسام عباسی ساکن محله منظریه کرج است.

بنا بر خبری دیگر، امروز سه شنبه ۱ آذرماه، آیدین محسن نژاد شهروند ساکن خوی و فائزه عبدی پور، درویش گنابادی در گرگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید