خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  ۱۰ تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تعلیق شدند

۱۰ تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تعلیق شدند

خبرگزاری هرانا – شورای انضباطی دانشگاه صنعتی شریف، طی اطلاعیه ای از تعلیق ۱۰ تن از دانشجویان این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وبسایت دانشگاه صنعتی شریف از تعلیق۱۰ تن از دانشجویان این دانشگاه خبر داد.

بر اساس اطلاعیه شورای انضباطی دانشگاه صنعتی شریف، شماری از دانشجویان ابن دانشگاه، در حمایت از آنچه “حقوق عموم دانشجویان و کمک به حفظ انضباط دانشگاه” خوانده شده از حق تحصیل، تعلیق شدند.

در بخشی از این اطلاعیه ضمن اشاره به “ابلاغ اولین سری از احکام این شورا”، آمده است: “تاکنون حدود ۲۳۰ شکایت به شورای انضباطی واصل شده است که در حدود ۴۰ مورد از پرونده‌ ها، تفهیم تخلف انجام شده است. برای ۱۳ مورد از پرونده‌ ها نیز، حکم بدوی صادر شده و احکام به متخلفین صبح امروز ۱ آذر ۱۴۰۱، به آنها ابلاغ شده است.”

همچنین آمار کلی از احکامی که امروز به دانشجویان ابلاغ شده، به این شرح است: “۲ مورد تعلیق از تحصیل به مدت دو نیم‌ سال؛ ۴ مورد تعلیق به مدت یک نیم‌ سال با احتساب سنوات؛ ۴ مورد تعلیق از تحصیل به مدت یک نیم‌-سال بدون احتساب سنوات؛ و بقیه موارد توبیخ کتبی با درج در پرونده؛ و ۱ مورد تذکر شفاهی.”

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید