خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت یک نوجوان ۱۳ ساله و یک دانشجو در جوانرود و تهران

اعتراضات سراسری؛ بازداشت یک نوجوان ۱۳ ساله و یک دانشجو در جوانرود و تهران

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، آرش عزیزی نوجوان ۱۳ ساله و حسین برزو دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی توسط نیروهای امنیتی در جوانرود و تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،‌ روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، یک نوجوان توسط نیروهای امنیتی در جوانرود بازداشت شد.

هویت این نوجوان، آرش عزیزی، ۱۳ ساله و اهل جوانرود توسط هرانا احراز شده است.

از سوی دیگر امروز سه شنبه ۱ آذرماه ۱۴۰۱، یک دانشجو در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور، هویت وی را حسین برزو، دانشجوی کارشناسی رشته مددکاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبایی ورودی ۹۸، عنوان کرد. بازداشت این دانشجو در مقابل درب این دانشگاه صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید