خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند همزمان با آزادی یک تن دیگر

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند همزمان با آزادی یک تن دیگر

خبرگزاری هرانا –  طی روزهای اخیر، شش شهروند با نامهای پیمان منصوری، ظاهر مومنی، محمد امینی، پدرام اسدی، سها مرتضایی و آکام اسماعیل‌ زاده نوجوان ۱۷ ساله توسط نیروهای امنیتی در مهاباد، تهران، رشت و بانه بازداشت شدند. همزمان پژمان جلیلی شهروند بازداشتی ساکن تبریز آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، سه شهروند توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت و به مکان مامعلومی منتقل شدند.

هویت این شهروندان پیمان منصوری، ظاهر مومنی، محمد امینی توسط هرانا احراز شده است.

همزمان، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه، پژمان جلیلی، شهروند بازداشتی ساکن تبریز از زندان این شهر آزاد شد.

آزادی آقای جلیلی با تودیع قرار وثیقه ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

همچنین بر اساس گزارش کردپا، دو شهروند از جمله یک دانش آموز در بانه و رشت بازداشت شدند.

آکام اسماعیل زاده، ۱۷ ساله توسط نیروهای امنیتی در بانه و روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، پدرام اسدی شهروند اهل صحنه و ساکن رشت توسط نیروهای امنیتی در رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

از سوی دیگر شورای صنفی دانشجویان کشور از بازداشت و انتقال به زندان سها مرتضایی خبر داد.

براساس این گزارش،‌ روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ صبح خانم مرتضایی در حین رفتن به محل کار خود توسط نیروهای امنیتی به همراه ضرب و شتم بازداشت شد.

در این گزارش آمده است، سها مرتضایی بر اثر ضربات وارده هنگام بازداشت دچار زخم‌ های متعددی در نواحی سر، دست، پا و همچنین باسن و ناحیه‌ ی تناسلی شده است. وی پس از بازداشت ابتدا به زندان اوین و سپس به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. وی نهایتا پس از انجام آزمایشات پزشکی، ساعت ۲۴ مورخ ۳۰ آبان ماه، مجددا به زندان اوین بازگردانده شد.

سها مرتضایی پیشتر سابقه بازداشت و محکومیت را دارد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید