خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۵ شهروند در ایذه و باغملک

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۵ شهروند در ایذه و باغملک

خبرگزاری هرانا – طی روز های اخیر، محمود درویشی، مسعود محمدی، امین شیرمردی، احمد گورویی، سجاد شفیعی، حمزه شفیعی، جمشید قاسمیان، جمال قاسمیان، ساسان زنگنه، شیرین مرعشی، مجید یوسفی، امین امیری، سلمان عیوضی، مهدی موسوی، علیرضا آذرنوش در جریان اعتراضات سراسری در شهرهای ایذه و باغملک واقع در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر ۱۵ شهروند در ایذه و باغنمک در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت شهروندان بازداشت شده در ایذه، محمود درویشی، مسعود محمدی، امین شیرمردی و احمد گورویی توسط هرانا احراز شده است.

همچنین سجاد شفیعی، حمزه شفیعی، جمشید قاسمیان، جمال قاسمیان، ساسان زنگنه، شیرین مرعشی، مجید یوسفی، امین امیری، سلمان عیوضی، مهدی موسوی و علیرضا آذرنوش هویت شهروندانی است که در باغملک بازداشت شده اند.

به گفته یک منبع مطلع: “این شهروندان طی ۲ روز اخیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و تا کنون از محل نگهداری آنان اطلاعی نیست”.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید