خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۴ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۴ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر ۱۴ شهروند به نام های آیتک قربانی، ویدا اکبری، ساینا خرازی، سمانه بابازاده، حسین دانی، رضا انسی، امین صادقی، آراز عباد نژاد، ائلیار غفاری، آرش اسماعیل زاده، آرمین بی باک، رامیار یوسفی، ستار الیاسی و عادل مصطفایی در سرپل ذهاب، روانسر و تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر ۱۴ شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت این شهروندان آیتک قربانی، ویدا اکبری، ساینا خرازی، سمانه بابازاده،حسین دانی، رضا انسی، امین صادقی، آراز عباد نژاد، ائلیار غفاری، آرش اسماعیل زاده و آرمین بی باک در تبریز، رامیار یوسفی در روانسر، ستار الیاسی و عادل مصطفایی در سرپل ذهاب توسط هرانا احراز شده است.

از میان این شهروندان، بازداشت آقایان یوسفی، الیاسی و مصطفایی روز جمعه ۲۷ آبان صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید