خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام, سایر گروهها  >  صدوسی‌وهشتمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صدوسی‌وهشتمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صدوسی‌وهشتمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

روزی یک اعدام در ایران، آمار شش ماهه‌ی نخست سال میلادی جاری است. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز اعلام کرده است که حدفاصل دو روز جهانی اعدام در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، آمار اعدام در ایران نودوهشت‌ درصد افزایش پیدا کرده است. بر اساس گزارش نهاد آمار این تشکل، در این بازه‌ی زمانی یک ساله، حداقل ۵۲۸ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه‌ی حلق‌آویز اعدام شدند. این در حالی است که بسیاری از متهمان در ایران از دسترسی به دادرسی عادلانه محروم‌اند و فعالان مستقل حقوق بشری هم مجوز فعالیت و ورود رسمی به این امر در ایران را ندارند.

نسخه پی دی اف رایگان را دانلود کنید

نسخه پی دی اف رایگان را دانلود کنید

ایران سال‌هاست که از نظر تعداد، دومین کشور و از نظر سرانه اولین کشور اعدام کننده در جهان است؛ آن‌هم در جهانی که بیش از صد کشور مجازات اعدام را لغو کرده‌اند. از جمله آخرین این کشورها که مجازات سالب حیات را لغو کرد، گینه استوایی بود.

جدا از اجرای احکام اعدام متهمان به قتل (قصاص) بیش از چهل‌ویک درصد از اعدامیان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند که این مسئله خود نیازمند توجه ویژه است. چندی پیش حسین ذبحی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در گفتگویی تأکید کرده بود که «از نظر ما معتاد مجرم است، نه بیمار». او در توضیحاتش درباره‌ی این مسئله به قانون سال ۸۹ اشاره کرد که معتاد در صورت تجاهر مجرم محسوب می‌شود؛ در واقع در قانون جدید قانونگذار معتاد را ملزم به ترک اعتیاد کرده و در صورت عدم ترک و بعد از آن در صورتی که متجاهر شود یا بعد از اعزام به مرکز درمانی برای ترک تلاش نکند، بر اساس ماده‌ی ۱۶ قانون مجرم و قابل‌تعقیب و مجازات است.

با توجه به این آمارها و افزایش نگران‌کننده‌ی اجرای احکام اعدام در ایران، ماهنامه‌ی خط صلح درصدد شد تا با پرونده‌ی ویژه‌ای تحت عنوان «مرگ و زندگی»، به مسئله‌ی اعدام به عنوان یکی از مجازات‌های سالب حیات در ایران و نظام حقوقی جمهوری اسلامی بپردازد.

در همین راستا ماهنامه‌ی خط صلح در گفتگویی با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری، به چرایی افزایش اجرای مجازات اعدام در ایران پرداخت و از او در خصوص انواع مجازات سالب حیات در ایران و هم‌چنین دلایل افزایش وقوع جرم و جنایت در کشور پرسید. به باور این حقوقدان و استاد پیشین دانشگاه هرچه فرصت‌های شغلی و وضعیت اقتصادی در منطقه‌ای بهتر باشد، آمار وقوع جرم و جنایت در آن محل کم‌تر است. خط صلح هم‌چنین در گفتگوی دیگری با پرسش بیمار یا مجرم بودن معتادان به سراغ مریم رامشت، روان‌شناس و مدرس دانشگاه رفت و ایشان هم گفت که از نظر او «مجرم دانستن معتاد، جلوی درمان را می‌گیرد».

صدوسی‌‌وهشتمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از:

احسان حقی، معین خزائلی، علیرضا گودرزی، نیلوفر گچیلو، سعیده شفیعی، الهه امانی، علی کلائی، علی ناصری، عباس دهقانی، حامد فرمند، محمد گلشاهی، مهرنوش نوع‌دوست، مرتضی هامونیان و جمعی دیگر از فعالین مدنی و حقوق بشر ایران.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح
وبسایت خط صلح:
HOME

در این شماره می‌خوانید:

در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید