خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  گزارشی از معوقات مزدی و اخراج کارگران در شهرهای مختلف

گزارشی از معوقات مزدی و اخراج کارگران در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – کارگران شهرداری یاسوج، ایرانشهر و زرنه از عدم دریافت حقوق معوقه خود خبر دادند. حدود ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی و ۷۰ هزار کارگر در گلستان فاقد بیمه تأمین اجتماعی هستند. شماری از کارگران کارخانه داروگر تهران نیز اخراج شدند. همچنین کارگران شاغل در کارخانه های کسری پلیمر استان یزد، بستنی عسل و کنتورسازی ایران به دنبال تعطیلی این واحد ها، در بلاتکلیفی بسر میبرند. از سوی دیگر، کارگران کارخانه یاس خرمشهر خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری مهر، کارگران ساختمانی تاکنون تحت پوشش بیمه فراگیر قرار نگرفته اند.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در این خصوص گفت: “برای بیمه کارگران ساختمانی منتظر تصویب قانون جدید هستیم. چنانچه ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح شود زمینه برای جذب بیمه شدگان جدید هم وجود خواهد داشت و تعداد افرادی که در صف انتظار خواهند بود بیمه می‌شوند.”

مهدی شکوری ادامه داد: “بر اساس آمارهای موجود حدود ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی پشت نوبت بیمه تأمین اجتماعی هستند اما هر تعدادی که باشند اگر قانون به تصویب برسد فارغ از تعداد می‌توانیم زمینه جذب کارگران ساختمانی را فراهم کنیم.”

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران شهرداری یاسوج

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران شهرداری یاسوج معوقات مزدی و بیمه ای خود را دریافت نکرده‌اند.

یکی از این کارگران گفت: “در ادامه بی‌توجهی مسئولان شهری به پرداخت مطالباتمان، از مسئولان استانی درخواست داریم به وضعیت شش تا ۹ ماه مطالبات معوقه ما رسیدگی کنند. مدیریت شهر (که چندین سال است شهردار یاسوج است) در مقام کارفرمای اصلی باید چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شرکتی، قراردادی و رسمی شهرداری بیندیشد.”

وی افزود: “اگر مطالبات شهرداری به موقع پرداخت شود، مطالبات مزدی و بیمه‌ ای کارگران نیز به موقع پرداخت می‌شود.”

اخراج شماری از کارگران شرکت داروگر تهران

به گزارش بهار نیوز، ۴۰ تن از کارگران قراردادی کارخانه داروگر، اجازه ورود به محل کار خود را ندارند.

یکی از این کارگران در خصوص این وضعیت گفت: “از قرار معلوم نزدیک به ۷ نفر از کارگران روز شنبه و ۳۵ نفر دیگر روز یکشنبه (دهم مهر ماه) از حضور در محل کار همیشگی خود منع شده‌اند که در نهایت از مجموع ۴۲ نفر، دو کارگر به کار بازگشته‌اند. این کارگران بین ۱۰ تا ۲۹ سال سابقه کار دارند.”

وی ادامه داد: ” فعالیت کارخانه از ابتدای سال جاری تا یک ماه پیش به دلیل تامین نشدن مواد اولیه، علارغم حضور مستمر کارگران محدود بود.”

بلاتکلیفی کارگران کارخانه کسری پلیمر استان یزد

به گزارش ایلنا، مدیرعامل کارخانه کسری پلیمر، از تعطیلی این کارخانه خبر داد.

حمید فقیه گفت: “در این کارخانه ۱۳۰کارگر مشغول به کار بودند که اخیرا به دلیل تامین نشدن مواد اولیه تولید و سرمایه در گردش، بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.”

وی افزود: “تنها راه بازگشت کارگران و آغاز فعالیت مجدد کارخانه، دریافت تسهیلات ۱۲ میلیاردی بانکی است تا با آن بتوانیم ضمن تامین مواد اولیه تولید و سرمایه در گردش، طلب مزدی کارگران را بپردازیم.”

بیکاری و بلاتکلیفی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران

به گزارش ایلنا، با گذشت سه سال از زمان بیکاری کارگران کارخانه کنتورسازی ایران، آنها همچنان در بلاتکلیفی بسر میبرند.

بر اساس این گزارش، با شیوع کرونا حدود ۱۵۰نفر از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران واقع در شهرک صنعتی البرز استان قزوین از سوی کارفرما برای ورود به کارخانه منع شدند و با تعطیلی موقت کارخانه تمامی کارگران برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه در این خصوص گفت: “در حدود سه سالی که بیکار شدم در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌ام اما به دلیل شرایط سنی‌ام؛ تا این لحظه هیچ کاری برای من و سایر همکارانم پیدا نشده است.”

وی افزود: “برخی همکاران که توانایی مالی بهتری دارند به دستفروشی و کار در موسسات کرایه خودرو مشغول کار شده‌اند اما برخی دیگر به دلیل ناتوانی مالی همچنان بیکار هستند. در عین حال مقرری بیمه بیکاری برخی همکاران به اتمام رسیده و بیمه بیکاری برخی دیگر با نزدیک شدن به پایان سال رو به اتمام است.”

معوقات مزدی کارگران شهرداری زرنه

به گزارش ایلنا، شماری از کارگران شهرداری زرنه از عدم پرداخت حقوق معوقه خود خبر دادند.

یکی از این کارگران با اشاره به پرداخت نشده حقوق شش الی هفت ماه گذشته خود گفت: “کارگران مطالبات مزدی خود را از ابتدای سال جاری دریافت نکرده‌ اند و در عین حال مطالبات بیمه آن‌ ها پرداخت نشده است.”

معوقات مزدی کارگران کارخانه یاس خرمشهر

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه یاس خرمشهر از عدم پرداخت حقوق معوقه و بلاتکلیفی خود خبر دادند.

یکی از کارگران این کارخانه گفت: “کارخانه یاس خرمشهر پیش از تعطیلی حدود ۱۵۰ کارگر قراردادی با سوابق بالا داشت که تعدادی کارگر بعد از چندین سال دوندگی بدون دریافت حقوق‌های معوقه با پرداخت هزینه بازنشستگی از جیب خود بازنشسته شدند و مابقی کارگران نیز با سوابق مختلف به دلیل مشکلات بیمه‌ای هنوز سرگردانند و امکان دریافت بازنشستگی و مطالبات خود را ندارند.”

وی افزود: “حدود ۲۰ کارگر قدیمی کارخانه که بعد از تعطیلی یاس خرمشهر مسئولیت نگهبانی از اموال کارخانه را برعهده داشتند، بعد از سال‌ها حراست از اموال کارخانه کنار گذاشته شده‌ و کارفرما نیروی جدید جایگزین آن‌ها کرده است. در حال حاضر علاوه بر معوقات مزدی که مربوط به ده سال گذشته می‌شود، موضوع تعیین تکلیف کارخانه که هنوز وضعیت مشخصی ندارد، از مشکلات اساسی است که عزم جدی برای رسیدگی به آن مشاهده نمی‌شود.”

معوقات مزدی کارگران شهرداری ایرانشهر

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری ایرانشهر خواستار پرداخت حقوق معوقه شدند.

یکی از این کارگران گفت: “بابت پنج ماه مطالبات مزدی سال جاری طلبکاریم و باتوجه به مخارج سنگین زندگی از شهرداری می‌خواهیم بخشی از این طلب مزدی را پرداخت کند.”

وی ادامه داد: “بخش دیگری از مطالباتمان به حق سنوات، اضافه کاری، ماموریت و تعطیل کاری مربوط می‌شود که سالها آنها را دریافت نکرده‌ایم. اگر مدیریت شهرداری راهکاری برای پرداخت بدهی‌های خود به کارگران پیدا نکند، کارگران برای تامین هزینه‌های زندگی خود دچار مشکل خواهند شد.”

بلاتکلیفی کارگران کارخانه بستنی عسل

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه بستنی عسل در بلاتکلیفی بسر میبرند.

بر اساس این گزارش، نزدیک به ۱۲۰ کارگر این کارخانه از سال ۹۶ همزمان با تعطیلی کارخانه بیکار شده و منتظر باگشت بکار هستند.

یکی از کارگران این کارخانه گفت: “مشکلات این کارخانه در زمان تعطیلی کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش بود که آن زمان مسئولان برای کمک به کارخانه همکاری نکردند.”

وی افزود: “برخی مسئولان ازجمله نماینده مردم سنندج پیگیر مشکلات این واحد تولیدکننده انواع بستنی شده هستند، بنابراین به نیابت از همکاران از مسئولان نهادهای دولتی، بانک‌ها و دیگر ارگان‌ها درخواست می‌کنم با کمک به این کارخانه، هرچه سریعتر آن را فعال کنند تا کارگران بیکار شده به کار سابق خود بازگردند.”

معوقات مزدی کارگران فضای سبز شهرداری‌ یاسوج

به گزارش ایلنا، کارگران فضای سبز شهرداری یاسوج از عدم دریافت حقوق معوقه خود خبر دادند.

یکی از کارگران گفت: “مطالبات ما به حدود نه ماه رسیده و نگرانی ما بابت افزایش این معوقات هر ماه بیشتر می‌شود. طلب شهرداری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است که اگر وصول شود معوقات مالی و بیمه‌ای کارگران به‌روز می‌شود.”

وی افزود: “از مدت‌ها قبل شهردار این شهر پیگیر دریافت حداقل بخشی از طلب شهرداری برای پرداخت حقوق کارگران و هزینه‌های جاری شهر از شرکت‌های بدهکار است اما به نتیجه قابل قبولی نرسیده.”

عدم بیمه ۷۰ هزار کارگر در استان گلستان

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر اجرایی خانه کارگر گلستان از عدم برخورداری شماری از کارگران در این استان خبر داد.

غلامرضا طالبا در این خصوص گفت: “هم اکنون حدود ۷۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی در گلستان در نوبت دریافت بیمه تأمین اجتماعی هستند.”

وی افزود: “بر طبق قانون اساسی درمان وظیفه دولت است و بر همین اساس صندوق تأمین اجتماعی برای کارگران ایجاد شد که با کسر ۹ درصد از حقوق آنها مشمول بیمه تأمین اجتماعی می‌شوند اما به دلیل اینکه خدمات در بیمارستان‌ها و مطب‌های شخصی از طریق بیمه تأمین اجتماعی رایگان نیست با مشکلات جدی در این حوزه روبرو هستند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید