خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  نامه ۲۰ سازمان حقوق بشری خطاب به جو بایدن؛ با سرکوب اعتراضات مردمی در ایران مقابله کنید

نامه ۲۰ سازمان حقوق بشری خطاب به جو بایدن؛ با سرکوب اعتراضات مردمی در ایران مقابله کنید

خبرگزاری هرانا – مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به همراه ۱۹ سازمان‌ های حقوق بشری، طی نامه ای مشترک به رییس جمهور آمریکا، خواستار مقابله بیشتر با سرکوب اعتراضات مردمی در ایران توسط مقامات این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۲۰ سازمان حقوق بشری طی بیانیه ای مشترک به رئیس جمهور آمریکا، از وی خواستند که با سرکوب اعتراضات مردمی در ایران توسط مقامات کشور، مقابله کند.

این سازمان ها در نامه خود به جو بایدن، با اشاره به مرگ مهسا امینی در دوران بازداشت، آورده اند؛ اعتراضات و اعتصابات گسترده سراسری در واکنش به این موضوع، حداقل در ۱۰۳ شهر و شهرستان در تمامی ۳۱ استان ایران صورت گرفته است؛ اعتراضاتی که تاکنون به کشتن ده ها معترض و زخمی شدن شمار زیادی از تجمع کنندگان منجر شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: هزاران شهروند از جمله روزنامه نگاران، فعالان مدنی و هنرمندان در جریان اعتراضات سراسری اخیر دستگیر شده اند که برخی از آنها در زندان تحت آزار و شکنجه بسر می برند.

این سازمان ها ضمن اشاره به کشته شدن ده ها شهروند در جریان اعتراضات مردمی روز جمعه ۸ مهرماه در زاهدان، در نامه خود آورده اند: دانشجویان معترض دانشگاه صنعتی شریف تهران، توسط نیروهای نظامی-امنیتی ساعت ها در ساختمان و پارکینگ دانشگاه خود محاصره شدند. ماموران به سمت آنها تیراندازی کردند و شماری از آنها به صورت دسته جمعی بازداشت شدند.

در این نامه همچنین آمده است: نیکا شاکرمی نوجوان ۱۶ ساله اهل خرم آباد در جریان اعتراضات مردمی توسط ماموران در تهران کشته و پیکر بیجان وی برای مدتی ناپدید شد. این درحالیست که بسیاری از مرگ‌ها، جراحات و دستگیری‌ها ممکن است توسط “خاموشی اینترنت” از اطلاع عموم مخفی بمانند.

این سازمان های حقوق بشری، از رئیس جمهور آمریکا خواستار تحریم پلیس امنیت اخلاقی ایران شدند. آنها از آقای بایدن خواستند تا به عنوان “قدرت دموکراتیک پیشرو جهان”، با زنان و معترضان در ایران ابراز همدردی کرده و از آنها حمایت کند؛ چراکه مردم ایران در شرایط پیش رو به حمایت آمریکا و کل جامعه جهانی نیاز دارند.

از دیگر مطالبات این نهاد های حقوق بشری از رئیس جمهور آمریکا، میتوان به مواردی همچون درخواست بررسی جنایات ارتکابی حکومت ایران در واکنش به اعتراضات مردمی در کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، درخواست از مقامات ایران برای ادای احترام به حقوق اولیه شهروندان خود، بررسی و تجدیدنظر در خصوص تحریم هایی که به محدودیت دسترسی به اینترنت شهروندان ایرانی منجر شده است، اشاره کرد.

آنها در پایان با اشاره به مسبوق به سابقه بودن سرکوب اعتراضات مردمی در ایران و کشتار معترضان و قطعی اینترنت در زمان برگزاری اعتراضات سراسری، از آقای بایدن خواستند تا قبل از اینکه نسل جدیدی از شهروندان ایرانی در معرض ظلم و رنج نسل های گذشته قرار بگیرند، اقدامات لازم را در این راستا عملی کند.

اسامی سازمان‌های حقوق بشری امضا کننده این بیانیه در پی می‌آید:

۱.بنیاد عبدالرحمن برومند

۲. ماده ۱۹

۳. انجمن حقوق بشر مردم آذربایجان در ایران (اهرز)

۴. کمپین فعالین بلوچ

۵. سازمان حقوق بشر ایران

۶. کمیته حمایت از خبرنگاران

۷. مجموعه فعالان حقوق بشر (در ایران)

۸. اول حقوق بشر

۹. بنیاد حقوق بشر

۱۰. مرکز اسناد حقوق بشر ایران

۱۱. عدالت برای ایران

۱۲. انجمن حقوق بشر کردستان – ژنو (KMMK-G)

۱۳. سازمان حقوق بشر کُردپا

۱۴. قلم آمریکا

۱۵. پروژه دموکراسی خاورمیانه

۱۶. مرکز حقوق بشر رائول والنبرگ

۱۷. راسنک

۱۸. بنیاد سیامک پورزند

۱۹. متحد برای ایران

۲۰. سازمان ملل و مردم بدون نمایندگی (UNPO)

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید