خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت بهنام گرجی نیا در گچساران/ آزادی پریا برنایی با قرار وثیقه

اعتراضات سراسری؛ بازداشت بهنام گرجی نیا در گچساران/ آزادی پریا برنایی با قرار وثیقه

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، بهنام گرجی نیا، شهروند ساکن گچساران در جریان اعتراضات مردمی در این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین پریا برنایی که در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱، بهنام گرجی نیا، شهروند ساکن گچساران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای گرجی نیا در جریان اعتراضات مردمی در گچساران، با در دست داشتن پلاکاردی اعتراضی به جمع معترضان پیوسته بود. وی از این بابت بازداشت و سپس به زندان گچساران منتقل شد. همچنین پریا برنایی که در جریان اعتراضات بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این منبع مطلع با بیان اینکه خانم بریانی دوران بازداشت خود را در “بند زنان زندان یاسوج” سپری کرده است، ادامه داد: کرم الله سلیمانی، نویسنده و کارگردان تئاتر نیز که ۳۰ شهریور امسال در ارتباط با اعتراضات مردمی در گچساران دستگیر شده بود، کماکان در زندان این شهر در بازداشت بسر میبرد.”

تا زمان تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و تا تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ در دست کم ۸۵ شهر و ۱۸ دانشگاه از ۲۹ استان کشور گسترش یافت. این اعتراضات که کماکان ادامه دارد تاکنون به بازداشت صدها نفر و کشته و زخمی شدن دهها معترض از جمله کودکان منجر شده است.
رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با متهم کردن متهمان به اعمال خشونت اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان را منتشر کردند. همینطور حکومت ایران اینترنت را در سطح کشور در بخش خانگی و تلفن های همراه مختل کرد.

برای اطلاع بیشتر به گزارش جمع بندی اولیه خبرگزاری هرانا از مجموع وقایع هفت روز نخست اعتراضات مراجعه نمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید