خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  آریا جعفری و امیر حسین بریمانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

آریا جعفری و امیر حسین بریمانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، آریا جعفری، عکاس خبری و روزنامه نگار ساکن اصفهان و امیر حسین بریمانی، کارگردان تئاتر در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۱، آریا جعفری، عکاس خبری و روزنامه نگار ساکن اصفهان بازداشت شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “نیروهای امنیتی آقای جعفری را در منزل شخصی خود واقع در اصفهان بازداشت کرده اند. همچنین طی روزهای گذشته، امیر حسین بریمانی، کارگردان حدودا ۲۳ ساله تئاتر، در یکی از خیابان های تهران بازداشت شده است. بی خبری از سرنوشت این شهروندان، منجر به افزایش نگرانی های خانواده آنها در خصوص وضعیت فرزندانشان شده است.”

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران با انتشار اطلاعیه ای بازداشت آریا جعفری را محکوم کرد و از مقامات ایران خواستار آزادی بی قید و شرط وی شد.

فراسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز در این باره نوشت: “از زمان آغاز اعتراضات سراسری پس از مرگ مشکوک مهسا امینی، با احتساب آقای جعفری، ۱۹ روزنامه‌ نگار بازداشت شده‌اند.”

آریا جعفری سالهاست که بعنوان عکاس مطبوعاتی در رسانه‌ های داخلی ایران فعالیت دارد و برنده جوایز مختلف عکاسی از جمله برگزیده‌ ی دو دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران است.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است؛ با این حال گمان میرود که بازداشت این افراد در ارتباط با جریان اعتراضات سراسری رایج در کشور صورت گرفته است.

اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و تا تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ در دست کم ۸۵ شهر و ۱۸ دانشگاه از ۲۹ استان کشور گسترش یافت. این اعتراضات که کماکان ادامه دارد تاکنون به بازداشت صدها نفر و کشته و زخمی شدن دهها معترض از جمله کودکان منجر شده است.
رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با متهم کردن متهمان به اعمال خشونت اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان را منتشر کردند. همینطور حکومت ایران اینترنت را در سطح کشور در بخش خانگی و تلفن های همراه مختل کرد.

برای اطلاع بیشتر به گزارش جمع بندی اولیه خبرگزاری هرانا از مجموع وقایع هفت روز نخست اعتراضات مراجعه نمایید.

جهت مطالعه آخرین وقایع پیرامون اعتراضات و بازداشت های صورت گرفته تا یازدهمین روز اعتراضات در ایران، به این لینک مراجعه نمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید