خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  حقوق بشر در ایران؛ گزارش نشست مجموعه فعالان و شورای آتلانتیک

حقوق بشر در ایران؛ گزارش نشست مجموعه فعالان و شورای آتلانتیک

خبرگزاری هرانا – نشست مشترک مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و اندیشکده شورای آتلانتیک در مقر این سازمان، روز گذشته در شهر واشنگتن آمریکا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران این نشست با موضوع “افزایش سرکوب ها در سراسر ایران” با خوش آمدگویی ویلیام اف. وکسلر، مدیر ارشد مرکز رفیق حریری و برنامه‌های خاورمیانه شورای آتلانتیک آغاز شد.

پس از آن هالی دگری، به‌عنوان مدیر پنل با توضیح کلی در مورد روند پنل و شرح کلی وقایع اعتراضات اخیر در ایران متذکر شد که سرکوب اعتراضات و وضعیت حقوق بشر در ایران بسیار وخیم است تا جایی که طبق اعلام حکومت ایران دستکم ۴۱ نفر در ایران طی یازده روز گذشته توسط نهادهای امنیتی کشته شدند، هرچند که انتظار می‌رود که تعداد کشته‌شدگان بیش‌ از این رقم باشند.

جنیفر گاویتو معاون مطبوعاتی و دیپلماسی عمومی و معاون وزیر خارجه‌ی آمریکا در امور ایران و عراق نخستین سخنران این مراسم بود.

خانم گاویتو در سخنان خود به نگرانی دولت متبوع خود در رابطه با اعتراضات جاری در ایران اشاره کرد و گفت: «برای دهه‌هاست که دولت ایران با تظاهرات مسالمت آمیز مردم مقابله و آن را سرکوب می‌کند و ما دوباره شاهد چنین برخوردهایی هستیم».

او اضافه کرد که دولت آمریکا از گزارش سرکوب اعتراضات در ایران آگاه است و همانطور که پیش‌تر هم اعلام کرده بود در کنار معترضان ایرانی و از جمله افرادی که برای به دست آوردن حق آزادی بیان خود به خیابان‌ها می‌آیند و زنانی که برای احقاق حقوق اولیه‌ی خود در حال مبارزه هستند، می‌ایستد.

جنیفر گاویتو تاکید کرد: «نقض حقوق بشر در ایران به نقض حقوق زنان و نبود آزادی تجمع محدود نیست. ایران افراد بسیاری از جمله فعالین مدنی و حقوق بشر را بازداشت می‌کند و زندانیان سیاسی زیادی منجمله نرگس محمدی در حال حاضر زندان‌های ایران محبوس هستند. هم‌چنین آزادی مذهب در ایران وجود ندارد و اقلیت‌های مذهبی مانند مسیحیان، یارسانی‌ها، سنی‌ها و بهاییان در ایران شرایط بسیار سختی دارند و از بسیاری از حقوق اساسی خود محروم هستند».

خانم گاویتو به مردم ایران وعده داد که دولت آمریکا ناقضان حقوق بشر را پاسخگو خواهد کرد. او به‌عنوان نمونه به تحریم اخیر پلیس امنیت اخلاقی در ایران (گشت ارشاد) اشاره کرد و گفت اقدامات دولت آمریکا محدود به این موارد نخواهد ماند.

یگانه رضاییان، روزنامه نگار و پژوهشگر ارشد کمیته‌ی حمایت از خبرنگاران، سخنران بعدی این نشست بود. خانم رضاییان از تجربه‌ی مواجه‌ی خود با گشت ارشاد به عنوان زنی که در ایران زندگی می‌کرده و بازداشت و انتقالش به بازداشتگاه وزرا و این‌که بسیاری از زنان در ایران تجربه‌ی مشابهی دارند و بارها توسط این نهاد بازداشت می‌شوند، گفت. او هم‌چنین به شهامت نسل جدید در ایران اشاره کرد و گفت که نسل جدید با نسل‌های پیشین خود تفاوتی اساسی دارد و در مقابل زورگویی‌های پلیس و طبقه‌ی حاکم سر خم نمی‌کند.

خانم رضاییان که خود به عنوان روزنامه‌نگار سابقه‌ی زندانی بودن در ایران را دارد، با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی و نقش روزنامه‌نگاران تاکید کرد: «روزنامه‌نگاران مشغول به فعالیت در رسانه‌های بین‌المللی محدودیت‌های بسیاری برای سفر به ایران، تهیه‌ی مستندات و گزارشات خبری دارند و به همین دلیل است که معمولاً تنها به گزارش‌هایی که روزنامه‌نگاران داخل ایران -علی‌رغم محدودیت‌های بسیار- تهیه می‌کنند، استناد می‌کنند. این در شرایطی‌ست که دستگیری روزنامه‌نگاران ایرانی و فشار بر آنان طی روزهای اخیر افزایش چشم‌گیری یافته و همین مسئله اطلاع‌رسانی را چالش‌برانگیزتر از قبل کرده است».

او در ادامه ضمن ناکافی خواندن واکنش و توجه جامعه‌ی جهانی به مسئله‌ی بازداشت و سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران، از جامعه‌ی بین‌الملل خواست که به دولت ایران برای رعایت حق دانستن و اطلاع‌رسانی فشار بیاورند.

بعد از خانم رضاییان، نوبت به اسکایلر تامپسون مسئول روابط خارجی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران رسید.

اسکایلر تامپسون سخنان خود را با ارائه‌ی گزارشی از وضعیت بغرنج زنان ایرانی و حقوق بشر در ایران آغاز و تاکید کرد: «اعتراضات در ایران سراسری بوده و طی ده روز نخست اعتراضات دستکم در ۹۳ شهر و ۱۸ دانشگاه در ایران تجمعات اعتراضاتی برگزار شده است و طبقات مختلف با هر سن و جنسیتی در این اعتراضات حضور داشته‌اند».

خانم تامپسون به ارائه‌ی آمارهایی از سرکوب معترضان در روزهای اخیر در ایران منجمله کم‌سن‌ترین کشته‌شده در اعتراضات اخیر که طبق مستندات رسیده به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران یک پسر ۱۶ ساله بوده، پرداخت و اضافه کرد: «دختری ۱۰ ساله نیز در این اعتراضات هدف گلوله‌ی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته اما خوشبختانه زنده مانده است هر چند وضع او وخیم است».

به گفته‌ی مسئول روابط خارجی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره‌ی ابراهیم رئیسی وخیم‌تر شده است. او به سیر صعودی افزایش شمار اعدام‌ها در ایران، بازگشت مجدد اعدام در ملاءعام پس از دو سال وقفه و اعدام افراد زیر ۱۸ سال اشاره کرد و از افزایش صدور و اجرای مجازات‌های غیرانسانی مانند قطع دست و کور کردن چشم خبر داد.

خانم تامپسون در ادامه نسبت به اقداماتی که جامعه‌ی جهانی موظف به درپیش‌گیری آن‌هاست مانند تحریم عوامل سرکوب و همین‌طور تحریم نهادهایی که حقوق زنان در ایران را نقض می‌کنند اشاره کرد و گفت: «این‌که دولت امریکا و کانادا تحریم‌هایی را علیه گشت ارشاد و برخی افراد اعمال داشتند، گام مثبتی است اما نکته این‌جاست که مثلاً ما در حال نمی‌دانیم دولت کانادا مشخصاً چه کسانی را مورد تحریم قرار داده است. از طرف دیگر، سکوت کشورهایی نظیر انگلیس سوال‌برانگیز است و هنوز از نتیجه‌ی تصمیم‌گیری و اقدام احتمالی اتحادیه‌ی اروپا خبری نداریم».

در ادامه خانم تامپسون به وضعیت بغرنج معیشتی کارگران و معلمان در ایران پرداخت و اشاره کرد که معلمان در طی ماه‌های اخیر تجمعات اعتراضی بسیاری برگزار کرده بودند که به بازداشت بیش از ۱۵۰ فعال صنفی معلم منجر شد.

سخنران بعدی این پنل مهسا علیمردانی، محقق ارشد بخش خاورمیانه و شمال آفریفا در سازمان آرتیکل ۱۹ بود که سخنان خود را با اشاره به اختلال در گردش آزاد اطلاعات و دسترسی به اینترنت طی اعتراضات اخیر در ایران آغاز کرد.

خانم علیمردانی، به‌عنوان متخصص در زمینه‌ی فناوری و ارتباطات چالش‌های ارتباطات در ایران در یازده روز گذشته پرداخت و این‌که جمهوری اسلامی از روش‌های جدیدی برای محدودیت دسترسی به اینترنت استفاده کرده است. او به تفاوت محدودیت ارتباطات در وقایع اخیر و آن‌چه در آبان ۸۸ اتفاق افتاد، پرداخت و گفت: «علی‌رغم این‌که این‌بار قطعی اینترنت مانند آبان ۸۸ به طور کامل صورت نگرفته است و برخی از ایرانیان قادر به استفاده از اینترنت خانگی در طی روزهای اخیر بوده‌اند، اما اختلالات استراتژیک‌تر از قبل بوده و معمولاً در مواقعی که زمان به خیابان آمدن معترضان است، قطعی و سایر اختلالات افزایش می‌یابد».

مهسا علیمردانی هم‌چنین به اینترنت ماهواره‌ای اشاره کرد و برداشته‌ شدن تحریم‌های امریکایی در این خصوص را اقدامی مثبت خواند. با این حال او تاکید که برداشته شدن چنین تحریم‌هایی بهتر بود که زودتر صورت بگیرد. او هم‌چنین به اطلاعات نادرستی که در طی روزهای اخیر در خصوص اینترنت ماهواره‌ای و استارلینگ منتشر شده، اشاره کرد و نسبت به فعالیت‌های مخرب سایبری حکومت ایران و وجود لینک‌های آلوده و بدافزارهای فراوانی که در این رابطه پخش شده است، هشدار داد.

او هم‎چنین ضمن ابراز امیدواری پیرامون به وجود آمدن امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، گفت: «توجه بیش از حد به استارلینگ در روزهای اخیر کمی گمراه‌کننده بوده است و باعث شده که توجهات از اقداماتی که می‌توان انجام داد، گرفته شود؛ مانند فراهم‌آوردن وی‌پی‌ان‌های امن و مطمئن برای کاربران در ایران».

آنتونی ونس، مدیر روابط عمومی جامعه بهاییان در ایالات متحده دیگر سخنران این نشست بود که به مشکلات بهاییان در ایران پرداخت و گفت که فشار بر بهاییان ایران در دولت ابراهیم رئیسی و به ویژه از ماه ژوئن تاکنون به شکلی سیستماتیک افزایش یافته است. محرومیت از تحصیل بهاییان، تخریب منازل مسکونی آنان و نفرت پراکنی بر علیه جامعه‌ی بهایی از جمله مواردی بود که آقای ونس به آن‌ها اشاره کرد.

او با ارائه آماری از افزایش فشار بر جامعه بهاییان در دولت ابراهیم رئیسی بخصوص در ماههای اخیر خبر داد.

در پایان نشست مشترک مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و اندیشکده شورای آتلانتیک نیز زمانی به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد و شرکت‌کنندگان به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

ویدیوی کامل نشست را به زبان انگلیسی ببینید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید