خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان شیبان اهواز؛ عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت مهران قره باغی

زندان شیبان اهواز؛ عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت مهران قره باغی

خبرگزاری هرانا – مهران قره باغی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که از مشکلات پزشکی رنج میبرد، علیرغم وخامت حال جسمانی از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهران قره باغی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

فرشته تابانیان وکیل مدافع آقای قره باغی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشت: «ایشان سه روز پیش بیهوش شدند به گونه‌ای که با کمک دیگر زندانیان به درمانگاه زندان منتقل شدند. ولی پزشک در آنجا حضور نداشت و دوباره به بند منتقل شدند. با وخامت حال مهران در این سه روز بارها موکل را به درمانگاه بردند ولی پزشکی نبود تا اقدام درمانی برایشان انجام دهد. مهران به حساسیت شدید پوستی نیز دچار است. بارها درخواست آزمایش کرده که متاسفانه بدون پاسخ مانده است. همچنین مهران قره‌باغی در زندان دچار بیماری قلبی شده است که نیاز به جراحی دارد. الان دوستان خبر دادند که از دیشب حال ایشان بدتر شده و همه‌اش استفراغ میکردند. همچنان از پزشک خبری نیست.”

مهران قره باغی در تاریخ ۲۱ تیرماه سال گذشته از زندان بهبهان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز منتقل و در تاریخ ۱۸ مردادماه به این زندان بازگردانده شده بود. انتقال آقای قره باغی به ظن فعالیت سیاسی در زندان بهبهان صورت گرفته بود. وی نهایتا در تاریخ ۴ دی ماه، مجددا از زندان بهبهان به زندان اهواز منتقل شد.

پیشتر در تاریخ ۲۷ دیماه ۱۴۰۰، آقای قره باغی توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان از اتهامات “تبلیغ علیه نظام و عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران)” تبرئه شده بود.

مهران قره باغی مورخ ۲۸ دیماه ۹۸  به همراه محمد خادمی توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در بهبهان منتقل شد. این شهروند حدود ۱ ماه بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان این شهرستان منتقل شد. وی چندی بعد از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام، مشارکت در تخریب و احراق اموال عمومی، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد ناریه غیرنظامی، عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران) و افساد فی الارض” در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

براساس ابلاغیه‌هایی که به دست این شهروند رسیده، وی در تاریخ ۱ تیرماه، به شعبه ۱ دادگاه انقلاب بندرماهشهر به ریاست قاضی سیدمهران مهمان نواز احضار شد. این جلسه قرار بود در تاریخ ۹ خردادماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب بندرماهشهر، برگزار شود که به دلیل اعتراض به عدم رعایت تشریفات قانونی توسط قاضی پرونده تجدید شد.

در تاریخ ۳۰ آذرماه ۹۹ قرار نهایی بازپرسی مهران قره باغی از بابت اتهامات “افساد فی الارض، تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه معاند نظام (منافقین)” توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان به ریاست قاضی سیدحامد طاهری نسب صادر شد.

آقای قره باغی از بابت پرونده پیشین خود توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است. وی هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اهواز سپری می‌کند.

مهران قره باغی، ۳۰ ساله و از اهالی روستای تیله کوهی از توابع شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید