خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر؛ حسین دهباشی به ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم شد

دادگاه تجدید نظر؛ حسین دهباشی به ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان تهران، محکومیت حسین دهباشی، تاریخ پروژه و مستندساز را عینا تایید کرد. آقای دهباشی پیشتر توسط دادگاه به ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، دادگاه تجدیدنظر تهران، محکومیت حسین دهباشی، تاریخ پروژه و مستند ساز را عینا تایید کرد.

براساس این گزارش بسیاری از هواداران روح الله خمینی خواستار رسیدگی قضایی به انتشار توئیت آقای دهباشی در خصوص نحوه در گذشت فرزند خمینی (احمد خمینی) شدند.

دراین گزارش به نقل از یک منبع مطلع در این خصوص آمده است: « از حسین دهباشی دو شکایت مطرح شد. یکی از طرف موسسه تنظیم و نشر امام، دادگاه به علت اینکه مدعی بود موسسه نمی‌تواند از طرف مرحوم سید احمد آقا شکایت کند رد شد و دیگری از سوی خانواده، دادگاه شکایت را وارد دانست و آن را بررسی کرد.»

این منبع مطلع در ادامه افزود: «دهباشی در هیچ کدام از دادگاه‌ها سندی را ارائه نداده است و اینکه مدعی است این مطلب را از آقای هاشمی شنیده دروغ است. چرا که هم خانواده آقای هاشمی رسما آن را تکذیب کرده‌اند و هم سندی بر مطلب خود ندارد. اگر جز این است مطلب آقای هاشمی را منتشر کند و اینکه مرتبا می نویسد که چرا بیت امام علت فوت را اعلام نمی کنند؟ در حالیکه از همان روز اول رحلت یادگار امام علت مرگ ایشان سکته قلبی اعلام شده بود و این مطلب در تمام این سالها توسط اطبا اعلام شده و گواهی پزشکی قانونی هم در این باره موجود است.»

این منبع مدعی شد: «از روز اول طرح این ادعای زشت از طرف دهباشی، بیت امام اعلام کرده بود که اگر ایشان رسماً حرف خود را پس بگیرد و اعلام کند که سندی در این باره ندارد از شکایت صرف نظر می‌کند.»

پیشتر حسن دهباشی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود با بیان اینکه علیرغم صدور قرار منع تعقیب از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه پرونده اش مختومه شده است، نوشت: توسط دادگاه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این شهروند در سال ۹۹، نیز با شکایت سازمان اطلاعات از بابت “فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب و توهین به روحانیت”، به دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران، احضار شده بود.

آقای دهباشی، همچنین در سال ۹۷ در پرونده‌ای دیگر که با شکایت وزارت بهداشت گشوده شده بود، در مرحله بدوی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” به ۴ ماه حبس محکوم شد. این حکم در آبان‌ماه ۱۳۹۷، در مرحله تجدید نظر نیز عینا تایید شد.

حسین دهباشی تاریخ‌پژوه و مستندساز، بیشتر به خاطر ساخت مستندهای تبلیغاتی حسن روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و نیز مستند به روایت دربار شناخته شده است. وی تاکنون مسئولیت‌های مختلفی از جمله مدیریت پروژه تاریخ شفاهی ایران در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر عهده داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید