خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اصناف, اندیشه و بیان  >  اسکندر لطفی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد

اسکندر لطفی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – اسکندر لطفی، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، پس از تحمل ۱۰۸ روز بازداشت، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اسکندر لطفی، از زندان اوین آزاد شد.

آزادی آقای لطفی با تودیع وثیقه ٢ میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

اسکندر لطفی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذا زد و چند روز بعد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

او مجددا در تاریخ ۹ خردادماه ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت خود و تحت فشار قرار دادن وی برای اخذ اعترافات اجباری دست به اعتصاب غذا زد. وی در اواسط همان ماه در یک تماس تلفنی با خانواده خود، از پایان اعتصاب غذای خود اطلاع داد.

آقای لطفی پس از مدتی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد و در گفتگویی که با خانواده خود داشته، محور اصلی بازجویی ها را مرتبط با دو معلم فرانسوی بازداشتی عنوان کرد.

هرانا در تاریخ ۱۹ خردادماه امسال طی گزارشی از ارجاع پرونده اسکندر لطفی به دادسرای اوین خبر داده بود. این فعال صنفی معلمان نهایتا نیمه تیرماه، از بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین به قرنطینه این زندان انتقال یافت.

پیشتر تلویزیون دولتی ایران با انتشار گزارشی بازداشت دو تبعه فرانسوی را به تجمعات اعتراضی اخیر معلمان در کشور نسبت داده و اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و رسول بداغی، از فعالین صنفی معلمان را با این دو نفر مرتبط دانسته بود. گزارشی که با واکنش فعالین صنفی معلمان و انتشار چندین بیانیه از سوی آنان در محکومیت این اقدام مواجه شد.

اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید