خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مطالبات کارگران در ۲ واحد صنفی

مطالبات کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران شهرداری شوش در استان خوزستان از عدم تمدید بیمه تامین اجتماعی خود از سوی شهرداری خبر دادند. همچنین، کارگران واحد نگهداری و تعمیرات راه‌ آهن می‌گویند، مزایای عرفی و مناسبتی آنها به موقع پرداخت نمیشود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، اعتبار خدمات درمان تامین اجتماعی کارگران شهرداری شوش در استان خوزستان به علت‌ عدم پرداخت حق بیمه از سوی شهرداری تمدید نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، اداره تامین اجتماعی شعبه شوش در استان خوزستان به دلیل بدهی‌های مالی شهرداری شوش به تامین اجتماعی اخیرا از تمدید اعتبار درمان کارگرانی که نیازمند خدمات هستند، خودداری کرده است.

یکی از کارگران خدماتی شهرداری شوش با بیان اینکه او و همکارانش بیش از ۱۰ سال است که به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می‌کنند، در ادامه افزود: با الکترونیکی شدن نسخ کاغذی و حذف دفترچه‌های درمان، در حال حاضر مشکلات بیمه‌ای ناشی از عدم تمدید اعتبار درمان تامین اجتماعی، برای تعدادی از کارگران و خانواده‌هایشان مشکلاتی ایجاد کرده است.

به گفته وی؛ به صورت مشخص دو تا سه ماه حق بیمه کارگران این شهرداری به تامین اجتماعی پرداخت نشده، علاوه بر این با احتساب مرداد ماه سه ماه معوقات مزدی طلبکاریم.

این کارگر گفت: در حال حاضر کارگران منتظر هستند که کارفرما معوقات مزدی و بیمه‌ای ما را بپردازد تا بخشی از مشکلات‌مان برطرف شود.

طبق اظهارات این کارگر، این کارگران بیش از ۱۰سال است که به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می‌کنند لذا قطع بیمه‌های درمانی آنها از سر انصاف نیست.

وی با بیان اینکه قرار بود تامین اجتماعی «نیاز امروز باشد و پشتوانه فردا» و به عنوان نهاد همگانی بیمه‌های اجتماعی کارگران، مولد نیروی حمایتی و رفاهی باشد، افزود: آن دسته از کارگران شهرداری شوش کارگرانی که هم‌اکنون خود یا خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های طرف قرارداد با تامین اجتماعی بستری هستند، در حال حاضر بیشتر از هر زمانی به اعتبار درمان تامین اجتماعی خود نیازمندند اما با مشکلاتی که اخیرا برایشان پیش آمده، برای پرداخت هزینه‌های درمانی سرگردان شده و از جیب پرداخت می‌کنند.

این کارگر شهرداری شوش در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: باتوجه به اینکه مسئولان استانی و شهرستانی از وضعیت حدود ۲۳۷ کارگر شاغل در مجموعه شهرداری شوش باخبرند، از آنان می‌خواهیم نسبت به مشکلات کارگران در آستانه سال تحصیلی جدید بی‌تفاوت نباشند.

مطالبات کارگران واحد نگهداری راه‌آهن

به گزارش ایلنا، کارگران واحد نگهداری و تعمیرات راه‌آهن خواستار پرداخت به موقع مزایای عرفی و مناسبتی خود از پیمانکاران شدند.

این کارگران می‌گویند: برخی شرکتهای پیمانکاری که در زمینه تعمیرات و نگهداری خطوط ریلی فعالیت دارند، جدا از تاخیر در دریافت حقوق، برای پرداخت به موقع مزایای عرفی و مناسبتی کوتاهی می‌کنند.

این کارگران با بیان اینکه چندین شرکت پیمانکار در خطوط ریلی کشور فعالیت دارند، در تشریح وضعیت پرداخت مطالبات خود گفتند: جدا از معوقات مزدی، برای دریافت برخی مزایای عرفی و مناسبتی با مشکل روبرو هستیم و این مسئله باعث ایجاد دغدغه روحی و گرفتاری‌های روزمرده برای کارگران شده است.

آنها همچنین با بیان اینکه چند سالی هست که وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات مزدی مشخصی نداریم، افزودند: برخی کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری طبق عرف جاری در پرداخت برخی مزایای انگیزشی و عرفی به حساب کارگران کوتاهی می‌کند. به عنوان نمونه در ایام عید قربان، عید فطر، ماه مبارک رمضان، و مناسبت‌های دیگری همانند روز حمل و نقل و غیره. . . همه کارفرمایان بایستی برای بالابردن انگیزه کار در کارگران این مزایای عرفی و انگیزشی که از سال‌ها پیش در شرکت‌های تابعه راه‌آهن همانند واحد تعمیرات و نگهداری معمول بوده را در موعد مقرر واریز کنند که در برخی مواقع با تاخیر انجام می‌شود و گهگاه هم کارفرمایان به بهانه‌های مختلف از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کنند.

آن‌ها با انتقاد از پیمانکاران تاکید کردند: بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن قابل واگذاری به پیمانکاران نیستند و اساسا باید منابع مالی نگهداری از آن از بودجه جاری راه‌آهن تامین شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید