خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ثلاث باباجانی

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ثلاث باباجانی

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۲۱ مرداد ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی ثلاث باباجانی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز جمعه ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۱، یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مرز شیخ صله ثلاث باباجانی، جان باخت.

هویت این کولبر «محمد نادری، ۱۸ ساله، فرزند مصطفی، اهل و ساکن شهرک انجیر بوسه ثلاث باباجانی» عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این کولبر همراه چند کولبر دیگر، بدونه حمل هیچ گونه اجناسی، پس از بازگشت از اقلیم کردستان، با شلیک مستقیم نیروهای نظامی، جان خود را از دست داده است. پیکر این کولبر به بیمارستان سر پل ذهاب منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید