خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی میثاق معنوی پور، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه در شیراز

آزادی میثاق معنوی پور، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه در شیراز

خبرگزاری هرانا – میثاق معنوی پور، شهروند بهائی ساکن شیراز، امروز پنجشنبه ۲۰ مرداد، با تودیع قرار وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر موسوم به پلاک ۱۰۰، آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۰ مردادماه ۱۴۰۱، میثاق معنوی پور، شهروند بهائی ساکن شیراز،  از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر موسوم به پلاک ۱۰۰، آزاد شد.

آزادی آقای معنوی پور با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

در تاریخ ۲۸ تیرماه امسال، میثاق معنوی‌پور ۲۳ ساله، حنان هاشمی ۲۲ ساله، بهیه معنوی‌پور ۳۲ ساله،  ⁧الحان هاشمی ۱۸ ساله و نیلوفر حسینی، شهروندان بهائی ساکن شیراز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ماموران در هنگام بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروندان کردند. این شهروندان پس از دستگیری به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شدند.

از میان آنها نیلوفر حسینی و الحان هاشمی، چندی پیش آزاد با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

روز گذشته هرانا طی گزارشی از اعمال فشار ماموران در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز بر حنان هاشمی جهت اخذ اعتراقات اجباری خبر داده بود.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص وضعیت آقای مهنوی و دیگر شهروندان بازداشتی در شیراز به هرانا گفته بود: “برای میثاق معنوی پور وثیقه تعیین شده اما هنوز در بازداشت به سر میبرد. حنان هاشمی و بهیه معنوی پور نیز کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت هستند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید