خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در ارومیه

مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در ارومیه

خبرگزاری هرانا – یک کودک پسر در شهرستان ارومیه به دلیل مخالفت اداره ثبت احوال این شهرستان با نام انتخابی، از داشتن شناسنامه محروم مانده است. عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام‌های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در کتابچه اسامی مورد تایید ادارات ثبت احوال که توسط دولت تهیه شده است، عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه‌های‌ حقوق بشری محروم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اداره ثبت احوال ارومیه از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «آتاهان» خودداری کرده است.

اداره ثبت و احوال شهرستان ارومیه به والدین این کودک اعلام کردند که باید نام فارسی انتخاب کنند اما والدین این کودک در مراجعات متعدد به اداره ثبت احوال بر حق خود برای نامگذاری‌ فرزندشان تاکید کرده اند.

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن و … مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید